top of page

אוהב ואמיר דדון - שרפנו קרשים - מתוך אלבום שקוף

פרויקט אלבום שקוף נוצר מתוך אמונה בכוחה של המוזיקה לסייע למאות אלפי לוחמים ובני משפחתם בתהליכי השיקום ובחזרה לשגרת החיים. "שרפנו קרשים" הוא שיר הנושא של פרויקט אלבום שקוף שמסייע ללוחמים שמתמודדים עם קושי נפשי להתחיל תהליך שיקום. במסגרת הפרויקט פותחה פלטפורמה חדשנית המנגישה מעל 100 תכניות שיקום, מציגה תוכן אינפורמטיבי וכלים פרקטיים שעשויים לסייע, ומציעה שירות של ליווי אישי ללוחמים בתהליך השיקום. הפלטפורמה עלתה לאוויר במאי 2023 ומאז הפנתה מעל 850 לוחמים, לוחמות ובני משפחותיהם לדרך חדשה. במסגרת הפרויקט הופק אלבום קונספט שמתאר את מסעו של לוחם, החל מהמלחמה ודרך ההתמודדויות שאחריה - במערכת היחסים עם בת הזוג, המערכת הבירוקרטית, ההורים, והצמיחה מתוך העבר הכואב. האלבום מורכב מחמישה קליפים עלילתיים, כאשר בסוף כל קליפ יש הפנייה ישירה לפלטפורמה.

"שרפנו קרשים" הוא שיר שחושף את מערכת היחסים הסבוכה בין לוחם שחוזר משדה הקרב ובין

הוריו. השיר נותן הצצה למסע המורכב המתחולל בנפשו של לוחם משוחרר ושל אביו, שגם הוא הושפע משירותו הקרבי ומזדהה עם הכאב של בנו.

מילים: אוהב, לחן: אמיר דדון ואוהב, הפקה: אמיר ובן

אלון הלפרין - עזרה

סינגל שלישי לזמר והיוצר אלון הלפרין. שיר עם מסר חיובי שאומר: גם ברגעים הנמוכים ביותר שבהם אתה מרגיש אבוד - בקש עזרה. זו לא בושה לא להתמודד לבד עם הקשיים. העזרה יכולה להגיע בשלל צורות, בין אם דרך בן משפחה, חבר, שכן או אלוהים שבשמיים, העיקר לא להתבייש ולבקש.

השיר הזה נבחר לצאת לאחר השבת של ה-7.10  כשכמעט כל עם ישראל מרגיש מצוקה. את השיר כתב אלון בהשראת נסיבות חייו. הוא חווה סיטואציות מאתגרות, קשיים והתמודדויות, והוא משתף בדרכים היצירתיות שבחר לבקש עזרה, כולל המוסיקה שהייתה לו תמיד עוגן. 

מילים ולחן: אלון הלפרין, הפקה מוזיקלית: עיליי סידי

טל גבעמיר - אמא עורף

'אמא עורף' הוא שיר שמספר סיפור של מאות אלפי משפחות בארבעת החודשים האחרונים. אמהות (וגם אבות) שנדרשות לתפקד כמו זוג, להחזיק בית, עבודה וילדים בזמן שהן בעצמן מלאות בחרדה ובפחד על בן הזוג שלוחם בחזית.

אחת מאותן אמהות היא טל גבעמיר, זמרת, יוצרת, אמא לשלושה ילדים (כאשר הקטן מביניהם נולד תוך כדי המלחמה) ואשתו של יקיר אשר משרת בחזית מאז השבעה לאוקטובר. הרצון לשמור על בית מתפקד ובו בזמן לשמור על השפיות, הביא את טל לפרוק על הדף את הרגשות והחששות שלה.

 בשונה מהרבה שירים שיוצאים בתקופה זו ומספרים על צדדים שונים של המלחמה, טל מצליחה להציג נקודת מבט ייחודית, תמימה וכואבת של 'ילדי המלחמה', כאשר המשפטים בשיר לקוחים משיחות אמיתיות שלה עם ילדיה.

מילים ולחן: טל גבעמיר ואפק לאמור

יהודה יפרח - אם יש בי

יהודה יפרח, זמר-יוצר חדש ומבטיח, פורץ אל התעשייה עם סינגל הבכורה שלו "אם יש בי", שיר פיוטי-מודרני מרגש שנולד מתוך מתקפת הטרור שפקדה את ישראל ב-7 באוקטובר. סינגל הבכורה נכתב והולחן על ידי יפרח בלילה אחד, ללא שינה, בעקבות טבח שמחת תורה והמלחמה שפרצה בעקבותיו. השיר, שהופק על ידי ליעד גרושקה, מתאר את המסע של העם הישראלי, מתוך התופת הקשה ולתוך אחדות ורוח עשייה עצומה. הוא משלב כאב ותקווה, אהבת אדם ואהבת הארץ, ומהווה ביטוי לכוחם של החיים ולניצחון הרוח האנושית. יפרח מקדיש את השיר לזכרו של סמל לביא גיהסי הי"ד, "המתוק בבחורי ישראל", כפי שתיאר אותו איש התקשורת אברי גלעד. גיהסי, מלאך חסד, לוחם ביחידת נח"ל ומתנדב קבוע בעמותת "קו לחיים", נפל בקרב קשה בצפון רצועת עזה ב-20 בדצמבר. גיהסי אימץ אל חיקו נער עם צרכים מיוחדים, ואף במותו תרם את קרניות עיניו לסבתו של יפרח, על כך הוא יכיר לו תודה לעד.

אור אביב - כמו שנה

הזמר והיוצר אור אביב משחרר שיר חדש ומרגש. ״כמו שנה״ נכתב על אב שכול שמסרב לקבל את אובדן ביתו, השיר מעלה שאלות בין האדם לבין האלוהים, על אובדן האמון, על הגעגוע והכאב, הטקסט מרגש ויחד עם זאת גם נוקב. השיר בהפקתו של אסף פרץ (נועם קלינשטיין, צליל דנין ועוד) עוטף את קולו המיוחד של אור בצורה מעולה ומצליח להשאיר את המאזין סקרן, ומשאיר טעם של עוד.

"בימים הראשונים לאחר השבעה באוקטובר הייתי מרותק לחדשות 24/7 כמו רבים, כשעל המסך ראיונות עם הורים שאיבדו את היקר להם מכל, כתבות מצמררות ועדויות בלתי נתפסות מאותה שבת.

הדמעות לא הפסיקו לרדת בשבוע הראשון, הגוף שלי היה משותק, לא נגעתי בגיטרה, ולא כתבתי אף לא מילה אחת. כל אבא שעלה לראיון קצר בטלוויזיה נכנס לי ללב, הכאב והגעגוע שלהם ליקיריהם נגעו בי כל כך. לאחר הלוויה בה נכחתי במהלך אותו חודש המילים החלו לצאת ממני, הדמעות של המשפחה, ההספדים...כל העצמות בגוף כאבו לי."
מילים ולחן: אור אביב, הפקה ועיבוד מוסיקלי: אסף פרץ ורועי אבני 

דניאל ברזילאי - אולי

"אולי" הוא הסינגל הראשון מתוך אלבום הבכורה של דניאל ברזילאי שנוצר בשיתוף פעולה עם המפיק אמן טוני קרוניק, שנכתב על לנוע קדימה ולהישאר בתנועה עם העולם. לפעמים הכל מרגיש תקוע והעולם טיפה נעצר אנחנו מעבירים הרבה ימים במחשבות איך לעשות, מה לעשות ומחשבות של פספוס וחוסר הגשמה. ״כולנו עברנו לאחרונה טראומה גדולה ואובדן וזה הרבה גורם לנו לשקוע בתוך המחשבות ולהיאבד קצת. השיר הזה נועד לשחרר טיפה את הראש ולהזכיר לכולם לא לחשוב יותר מדי ולהיות נוכחים בחיים האלה עם כל מה שהם מביאים איתם. ללמוד לקבל ,ללמוד לשחרר ולמצוא את האיזון בין הראש ללב"

מילים :דניאל ברזילאי, לחן: דניאל ברזילאי, טוני קרוניק, הפקה: טוני קרוניק

bottom of page