"Strier and Vitis "Waterfall

שם האומן: Strier and Vitis

שם השיר: "Waterfall"

שתי גיטרות, שני קולות, מפוחית ושירים עוצמתיים יכולים לפעמים להספיק בשביל להעיף ... עמרי ויטיס וגיא סטריער חזרו מסיבוב ההופעות השני שלהם באירופה לפני מספר שבועות. כמו הטור הראשון שלהם בספטמבר 2016 ,גם הטור הזה היה הצלחה גדולה. ביולי הם טסים שוב להשקה האירופית של אלבום הבכורה ב Festival Lieder בגרמניה. משם הם ימשיכו לסיבוב הופעות נוסף.
 
עמרי ויטיס וגיא סטריער נפגשו לראשונה בחנות כלי נגינה בתל-אביב. זה קרה זמן קצר לאחר חזרתו של ויטיס לישראל לאחר 16 שנים בהן חי בלונדון, שם הופיע והקליט עם להקות מקומיות. ויטיס, זמר וכותב שירים, נולד וגדל בקיבוץ דליה שבצפון. האלבומים שהוציא באנגליה זכו לשבחים במדיה הבריטית ולהשמעות בתחנות רדיו מובילות. הלחנים העוצמתיים של ויטיס מושכים את הקהל אל תוך השירים שלא פעם ממשיכים להתנגן בראשם של המאזינים זמן רב אחרי סוף ההופעה.
 
מאז שובו לישראל, עמרי הופיע ושיתף פעולה עם מוזיקאים מובילים כמו אהוד בנאי, שלומי אלון וגיא מר (הדג נחש), יוסי מזרחי (נינט, הקולקטיב), חמי רודנר, אלון עדר ואחרים. עם אהוד בנאי הוא יצא לסיבוב הופעות משותף בארץ ובאנגליה. ויטיס הוא גם הסולן של להקת הפוסט גראנג׳ הפסיכאדלי הפעמונים אותה הקים ב2013.
 
סטריער נולד וגדל בערד שבדרום. הוא החל לנגן גיטרה ותופים ובכלי נגינה נוספים עוד בילדותו. לאחר סיום שירותו הצבאי, עבר סטריער לתל-אביב. עם השפעות כגון ג‘ימי הנדריקס, לד זפלין וקצפת (Cream) הוא הפך במהרה לאחד הגיטריסטים המבוקשים בסצנה התל-אביבית. סטריער הוא הגיטריסט של קרולינה ושל אבי עדאקי ומספר הרכבים נוספים. לאחרונה הוא הקים להקה משלו-MAGA, בה הוא הסולן והכותב וכמובן גם הגיטריסט.
 
הצמד ״Strier & Vitis” מנגנים שירים חדשים וישנים מהקריירה הארוכה של ויטיס. הם לוקחים את הקהל למסע. צלילים מזרח תיכוניים מתערבבים עם השפעות מערביות כמו סיימון וגרפונקל, נירוונה, ניל יאנג, בוב דילן, לד זפלין ואחרים. ההרמוניות העשירות והמפוחית של סטריער מעניקות לשיריו ולקולו המיוחד של ויטיס את המרחבים והאווירה המתבקשים. הסאונד של הצמד הוא פשוט ואותנטי. בהופעותיהם בארץ הם שיתפו פעולה עם האנג׳לסי, רועי דהן ואחרים. פער הגילאים המשמעותי ביניהם (19 שנים) כמעט שאינו מורגש, אבל יכול להיות שהוא אחת הסיבות לכך שהם מצליחים למשוך קשת רחבה של גילאים להופעותיהם. באירופה הם מופיעים מול קהלים גדולים של תלמידי תיכון אבל גם מול קהלים מבול גרים הרבה יותר באולמות, מועדונים, פסטיבלים בתי כנסת וכנסיות. התגובות ברוב המקרים הן מאוד דומות - דרישה לעוד ועוד שירים והדרנים. למרבה המזל, למרות שהצמד מנגן ביחד בסך הכל כשנתיים, יש להם מבחר של מעל 20 שירים בכל הופעה.
 
Waterfall הוא שיר הנושא מתוך אלבום הבכורה של הצמד. השיר נכתב יום לאחר שהסתיים מבצע צוק איתן. במהלך ימי הלחימה בקיץ 2014, עמרי לא ניגן כלל ולא כתב. עצמת הרגשות שהתפרצו מתוכו ומסביבו לא השאירה מקום להשראה או רצון לעסוק במוזיקה. הימים האלו התאפיינו בתחושות של פחד, כעס, עצב רב על הנופלים ובעיקר חוסר אונים. תחושות שהיו חדשות עבור ויטיס שחזר רק שנים ספורות קודם לכן משהות ארוכה בלונדון ולא ״זכה״ לחוות מקרוב את תקופת הפיגועים הקשים של אמצע שנות ה90 או מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה ועמוד ענן. אפשר לאמור שעמרי הוכה בהלם מעצמת החוויה. לכן לאחר שנפסקה הלחימה, כשסופסוף לקח את הגיטרה וניגן כמה אקורדים, השיר פשוט התפרץ החוצה וכאילו נכתב בעצמו. השיר מתאר את כל התחושות האלה מהזווית האישית של עמרי.
 
18/5 - פסטיבל יערות מנשה
20/5 - פסטיבל סולם יעקב
חזור לרשימה המלאה