Sun Tailor and Saz "תתעורר עכשיו"'

שם האומן: Sun Tailor and Saz

שם השיר: "תתעורר עכשיו"'

Sun Tailor & Saz תתעורר עכשיו إصحى يا نايم now up Wake חפלת היפ הופ פולק לקראת בחירות ספטמבר 2019 שני אמנים משני עולמות שונים מתחברים לקריאת השכמה משותפת. סאן טיילור (ארנון נאור) וסאז (סאמח זאקוט) מעולם לא היו אמורים להיפגש. לכאורה אין מה שיחבר בין המוזיקה שלהם, או ביניהם כיהודי מיפו וערבי מרמלה בישראל 2019 . אבל מפגש מקרי ביניהם הוביל לשיר ולחיבור מפתיע בין ז׳אנרים ותרבויות. הכל התחיל אי שם בדרום הארץ, בסדנת אמנים שהתקיימה במהלך חודש הרמדאן. באחד הג׳אמים סאז התחיל לשיר מזמור שקוראים ברחובות על מנת להעיר את המתפללים. סאן שמע ונדלק, והם התחילו לכתוב ביחד. במהלך 48 השעות הבאות הם עבדו עם מוזיקאים ממשתתפי הסדנה, ובהפקתו של סאן - עד שהיה שיר.
 
מוזיקלית, Wake up now הוא שילוב של חפלה מזרח תיכונית וביט היפ הופ, עם אקוסטיקה פולקית. במילים של השיר חיות בשכנות שורה הלקוחה מהמקורות הערביים, ופראפרזה על קריאה של רבי נחמן מברסלב. לכאורה חיבור מפתיע, אבל בעצם מתבקש בין שתי המסורות. קונספטואלית,השיר הוא קריאת השכמה לכולנו להתעורר ולהבין: אנחנו פה ביחד ואף אחד לא הולך לשום מקום. שני העמים הם שותפי גורל, והדבר הכי גרוע שקורה לנו הוא הניתוק המלאכותי שכופים עלינו. לא חייבים להסכים, אפשר גם להתווכח, אבל אסור לתת לכוחות שמנסים להפריד ולמשול עלינו לנצח, כי הם פוגעים בכולנו.
 
סאז מדבר אל הקהילה הערבית בישראל שצריכה לעשות סדר בבית, להסתכל ולשנות בפנים ולא רק כלפי חוץ, ועם הבחירות המתקרבות, לצאת ולהצביע. סאן טיילור קורא ליהודים הישראלים להסתכל במראה, להתמודד עם מה שאנחנו רואים בה, ולראות איפה אפשר וצריך לשנות. השניים אומרים שמעל הכל צריך להתעורר ברמה האינדיבידואלית ולהבין שלכל אחד ואחת מאיתנו יש תפקיד בשינוי שיכול להגיע, כדי לייצר מציאות טובה יותר. השניים לא מפחדים לדבר, גם אם אלו לא מילים פופולריות בימים האלו, הם החליטו להפסיק לשתוק. השיר יוצא רגע לפני הבחירות בישראל, ומגיע גם על מנת לעורר את שני הציבורים, הערבי והיהודי לקחת אחריות, להצביע ולהשפיע על מה שקורה כאן.
 
סאז וסאן טיילור: "בזמן בחירות דברים שמוחבאים בדרך הכלל מתחת לשטיח פתאום מגיחים, ואז אי אפשר להתכחש לכיעור שמשתקף מחלקים בחברה שלנו. זאת הזדמנות להתבונן בעיניים פקוחות על מה שקורה כאן, ולנסות לתקן. לימדו אותנו שהכל פוליטי בישראל. ולכן כשאמן יהודי ואמן ערבי מוציאים שיר ביחד זה נראה כמעט קיצוני. השיר שלנו הוא אמירה חברתית/תרבותית .אנחנו מעורבבים אחד בשני מעצם היותנו באותו מקום, והיצירה המשותפת הזאת שלנו מגיעה משם.״
 
סאן טיילור הוא שם הבמה של ארנון נאור, זמר יוצר ומפיק יפואי. הוא הוציא שני אלבומים שזכו לשבחים רבים בארץ ובחו״ל, והופיע מאות פעמים בכל רחבי העולם (רוסיה, הודו, ארצות הברית, יפן, וכל רחבי אירופה). הופעות זכורות במיוחד היו בפסטיבל Reeperbahn בגרמניה, Waves באוסטריה, Wild Mint  ברוסיה, Saarang בהודו, על הבמה המרכזית באינדינגב ויערות מנשה כאן בישראל, ומופעי הפתיחה בהופעות של  Jose Gonzales והלהקה Low בתל אביב.
 
סאז הוא שם הבמה של סאמח זאקוט, ראפר ושחקן מרמלה. המוזיקה של סאז הייתה חלק מפסקול FIFA 2010 , בסדרות הוליוודיות (Nikita) וסרטים דוקמנטריים (Hip Hop in the Holy Land) כשחקן הוא הופיע במספר סרטים והצגות, ביניהם Junction 48 שזכה להצלחה רבה בארץ ובחו״ל. סאז הופיע בפסטיבלים ברחבי העולם, ביניהם Glastonbury באנגליה ו United Islands  בצ׳כיה, שיתף פעולה עם בלקן ביט בוקס והדג נחש, וחימם את הראפרית Little Simz בהופעתה בארץ.
חזור לרשימה המלאה