רות דנון ''כמו עץ''

שם האומן: רות דנון

שם השיר: ''כמו עץ''

רות דנון (31) היא זמרת-יוצרת, חלילנית וקלידנית. יצירתה מתאפיינת במתח בין המעודן והרגוע לבין הגולמי והמטריד. בין שירה מישירה מבט, נקייה מפאתוס ודרמה, לאיזו אלימות מוסתרת הרוחשת תמיד מתחת לפני השטח. השפה המוזיקלית-אמנותית של רות נותנת משקל למילה הכתובה, עם טקסטים שיריים ולא בהכרח פיזמוניים, היושבים על לחנים המזכירים את המוזיקה העברית של פעם, אך ללא מחויבות למבנה סטנדרטי של שיר ועם הרבה התייחסות לצבע ולסאונד, שמגיעים דווקא מעולמות המוזיקה האלקטרונית והאוונגרדית. יחד נוצר מפגש בין ישן לחדש מעין אסתר עופרים פוגשת את Fever Ray, יהודית רביץ פוגשת את Bjork.
 
בפברואר הקרוב, לאחר כ-4 שנות עבודה, ייצא אלבום הבכורה שלה ''מה שלא נאמר'' בהפקתו של שי לוינשטיין (טליה אליאב, קטב מרירי). כשמו של האלבום, כן הוא - עוסק במה שנמצא בין השורות, מה שנעדר, מה שרוצים לומר אך לא תמיד מצליחים לבטא ובבדידות האילמת שמתעוררת כתוצאה מכך. המתח המורגש בהקשבה לאלבום הוא אותו מתח שמרגישים בשיחה טעונה בסאב-טקסט - התחושה שמשהו עומד לקרות, הפצצה מתקתקת, לא מתפוצצת אך גם עוד לא נוטרלה. מה שלא נאמר משאיר חותם גדול יותר ממה שנאמר. האלבום עושה שימוש בכלים אקוסטיים כמו נבל, צ'לו, חליל צד ופסנתר הניצבים ככלים בודדים, נפרדים, אל מול מגוון רחב של סאונדים ואלמנטים אלקטרוניים, חריטות, חריקות, ביטים בעלי גוון תעשייתי, סימפולים של דלתות נטרקות, מכונות כביסה, קולות לוויתנים, צעצועים וחפצים למיניהם.
 
רות משחררת סינגל ראשון מתוך האלבום שבדרך - ''כמו עץ''. שיר העוסק במפגש עם העולם, בחוסר ההרמוניה שמפגש כזה מעורר וברצון להסתתר או להתגונן מפני החוץ. שיר על הילד הזועם, שרוצה להוכיח, שרוצה שיראו אותו, שרוצה למרוד באנשים ובמקומות שכובלים ומעגנים אותו- הבית, השכונה - אך אינו מהווה סכנה אמיתית לסביבתו ומסע הנקמה שלו נועד לכישלון. כמו עץ, שאמנם צומח לגובה, לרוחב, אך אינו זז לשום מקום וניצב בודד ונטוע. רות פעילה כבר שנים רבות בסצנת המוזיקה העצמאית בארץ: מופיעה בארץ ובחו"ל עם להקת הפולק FORESTT ועם מופע המחווה לתרצה אתר "תמונת אשה"; וכמו כן עוסקת בהלחנת מוזיקה לרדיו (הפודקאסט "סיפור ישראלי" - איתו היא מופיעה באופן קבוע בארה"ב), לסרטים ("פתלתל" זוכה פרס חיפה), ובתכנות מוזיקה לתאטרון ("הבקכות"), שם הופיעה גם כזמרת וכשחקנית. רות השתתפה בפרויקט המוזיקלי OneBeat לצד 13 מוזיקאים נבחרים מכל העולם וגם בפרויקט האמנות Development City Sound, בו יצרה וידאו-ארט מוזיקלי מקורי. בעבר הופיעה עם מיקה קרני כחלק מאנסמבל "קול דודי", והשתתפה בפרויקט "מסע אספלט" של קול הקמפוס. כיום היא עורכת ומגישה תכניות רדיו של מוזיקה אלטרנטיבית ועצמאית ברדיו האוניברסיטה הפתוחה. 
חזור לרשימה המלאה