רועי קקון "שומר אותך איתי"

שם האומן: רועי קקון

שם השיר: "שומר אותך איתי"

"בַּתְּמוּנָה שֶׁל יַלְדוּתֵנוּ, שֶׁמֶשׁ שֶׁשָּׁקְעָה, וַאֲנִי שׁוֹמֵר אוֹתְךָ אִתִּי לְעוֹד דַּקָּה", כך כתב יניב קקון בשיר לזכרו של חברו אביב, 'קצין המנהרות' הראשון של צה"ל, שנפל בפיגוע ברצועת עזה ב-2004. השיר הולחן ובוצע השנה, 15 שנים אחרי שנפל בקרב ברצועת עזה, חבריו של סרן אביב חקאני ז"ל הפיקו את 'שומר אותך איתי' – שיר לזכרו, העוסק ברצון לשמור איתנו את זכרם של מי שנפלו.
 
את מילות השיר כתב יניב קקון, ומבצע אותו אחיו, רועי קקון – שניהם חברי ילדות של אביב ז"ל. "אביב במשך 23 שנה היה רק שלי, של אחיותיו וחבריו הטובים. מרגע שנפל על הגנת המולדת הבנתי שדידוש הוא לא רק שלנו, שיש עוד הרבה מאוד אנשים שהוא שמר עליהם והם ששמרו אותו איתם. בעצם אנחנו נותנים לו חיים חדשים לאחר שהוא נתן את חייו למעננו. 'במותו ציווה לנו את החיים' ואנחנו חייבים לבחור בחיים, להמשיך ליצור ולפעול, כדי להצדיק את ההקרבה שלו."
 
עדנה חקאני, אמו של אביב ז"ל, "השיר הזה הוא פס קול ימי הזיכרון של חיינו."אביב חקאני ז"ל היה בן 23 כשנפל בציר פילדלפי שברפיח בשנת 2004, מאז משפחתו וקרוביו מנציחים אותו בכל דרך אפשרית. הוקמה עמותת 'אביבים בקהילה' לזכרו, מקיימים אירועים כדי להנציח את רוחו מלאת האהבה וההתנדבות ובכל שנה, ביום הזיכרון מתקיים ערב מרגש עם מאות חברים, משפחה ואהבה לזכרו. והשנה, יש גם שיר- "שומר אותך איתי". 
 
יניב קקון כתב את השיר במילואים הראשונים שלו כמפקד מחלקה. "זה היה אחרי שהתמקמנו במוצב וישבנו לארוחת ליל שישי כל המחלקה," אומר יניב, "הרגשתי את אביב שם לצידי, ערבוב חזק בין הפעמים שהיינו כאן יחד בעוטף עזה, עשרות הפעמים שעשינו יחד קידוש במהלך הילדות והידיעה שהוא כבר לא כאן. הרגשתי שאני חייב לדבר איתו, לכתוב לו שאני זוכר, ואוהב לתמיד." "זה שיר על אביב, על הודעת הנפילה, על הילדות בצופים ובאשדוד, על קבוצת חברים שעושה הכל יחד מכיתה ג', חתונות, פרידות, אחים ועל כל מה שכבר לא נזכה לעשות יחד" .
 
רועי קקון, אחיו של יניב, שהחליט לבצע את השיר 14 שנים לאחר שנכתב- "ברוח השיר, התאספנו קבוצת חברים, רונן הרוניאן הלחין וניגן קלידים, זיו לוי ניגנה צ'לו, רותם כהן עיבד." מספר רועי על שיתוף הפעולה המשפחתי של חבריו הקרובים של אביב ז"ל סביב "שומר אותך איתי".

אביב חקאני נולד באשדוד ב-1981, ובה בילה את מרבית שנות הילדות וההתבגרות. הוא היה חניך ומדריך בתנועת הצופים ולמד בתיכון 'מקיף ו" בעיר. עם גיוסו לצה"ל שובץ לחיל ההנדסה, עבר קורס מ"כים וקצינים ושירת כמפקד מחלקה בבית הספר להנדסה צבאית ולאחר מכן כקצין הנדסה באוגדת יהודה ושומרון. אך פסגת שירותו הצבאי של אביב הייתה באוגדת עזה – שם שירת כ"קצין המנהרות" הראשון של צה"ל. השנה הייתה 2003, כאשר בצה"ל נדרשו להתמודד עם חפירת מנהרות של ארגון החמאס ברצועה, לצורכי הברחות וטרור. אביב היה מייסד היחידה לאיתור ופיצוץ מנהרות ההברחה שבין עזה למצרים, ומי שעמד בראשה. במסגרת זו פיתח את תורת הלחימה כנגד איום המנהרות ועיצב לראשונה את תפקיד "קצין המנהרות".
 
אביב נפל בקרב בציר פילדלפי שברפיח ביום כ"א באייר תשס"ד (12.5.2004), בעת התפוצצות הנגמ"ש שעליו פיקד מפגיעת טיל נ"ט. בסביבות השעה 17:40, הוזעק "צוות המנהרות" לציר "פילדלפי", לאחר שהתקבלו התרעות ומידע מודיעיני שהצביעו על הימצאות מנהרת תופת בסמיכות למוצב "טרמית" שעל הציר. טיל 'אר-פי-ג'י' שנורה מכיוון בתי העיר רפיח פגע בנגמ"ש שבו נסעו הלוחמים, והנגמ"ש, שהיה עמוס בחומרי נפץ, נמחה מעל פני האדמה. עם אביב נהרגו ארבעת לוחמיו – רס"ר אימן גדיר, סמ"ר ליאור וישינסקי, סמ"ר זאור (זוהר) סמיילייב וסמל אלעד כהן. שלושה חיילים נוספים, שפעלו על כלים אחרים שנמצאו בסמוך לנגמ"ש, נפצעו.
חזור לרשימה המלאה