רבקה מיכאלי ומשה להב הטיש הגדול "אקטואליה"

שם האומן: רבקה מיכאלי ומשה להב הטיש הגדול

שם השיר: "אקטואליה"

מילים ולחן: נעמי שמר
עיבוד: קובי אשרת
הפקה: משה להב
 
אחד משיריה האחרונים של נעמי שמר, "אקטואליה", זוכה לביצוע חדשני בשיתוף פעולה של משה להב, רבקה מיכאלי וקובי אשרת. כמו רבים משיריה של נעמי שמר, גם "אקטואליה" שורד את מבחן הזמן... נעמי שמר אמרה שכאשר פוליטיקאי אומר – "לא יעלה על הדעת" זה הרגע שבו הרעיון עלה על דעתו.. וכשהמדינה משתגעת לנעמי זה אכל את הלב.
 
כאשר היא זיהתה נביאים עם עוזי וכשהיא ראתה איך מיטב הנוער נספג בארצות אשר מעבר לים - לה זה "אכל את הלב". כשהכל נעשה ב"סבבה" וב "פנאננה" לה - זה "אכל את הלב". מכל זווית אידיאולוגית כשלא ניתן "להבחין בין הימין לשמאל ובין הקודש והחול" (מובאה משיר אחר של נעמי שמר) כאשר אתה בוחן את מצבינו כחברה – לא מגיעה לנו מדליה וזה דבר השיר.
 
אנו חזרנו לשיר שנקרא "אקטואליה" כי הוא התאים לנו – "הבה נקפצה צעירים לנצח ובלבנו פצע ומכה טרייה". זאת המקפצה שחיברה את רבקה מיכאלי ל"טיש הגדול" ויצרה גשר חוצה גילאים בינתיים לשיר אחד המושר ביחד במופע משותף אחד.
 
הדרך שעשה משה להב בסצנת המוסיקה הישראלית, מרתקת ויוצאת דופן. מהופעות קטנות בתחילת דרכו, עבר לניהול מועדוני הופעות בשנות התשעים (כלבא שבוע והצוללת הצהובה בירושלים), אז קיבלה הקריירה שלו תפנית מפתיעה בדמות מופע "הטיש הגדול" שהפך לתופעה של ממש. "הטיש הגדול" הוא מופע המוקדש למוסיקה ישראלית – עברית אך בניגוד לערבי שירה בציבור, הערב מוגש כמופע ה"מתבשל" בו במקום ומתפתח בהתאם לקהל, לרוח, לאווירה, ולקונספט ללא מצגת מילים או "ליין אפ" המוכן מראש.
 
בעשרים וחמש שנות קיומו של "הטיש הגדול" התארחו וממשיכים להתארח בו גדולי היוצרים והמבצעים עמם יוצר משה להב ערבים מיוחדים המושכים קהל רב, אחד משיתופי הפעולה – מופע בשם "לוקחים את הזמן" בו מתארחת רבקה מיכאלי, המופע מסתיים בשיר "אקטואליה". לאחרונה, פנתה מיכאלי ללהב והציעה להקליט את השיר בעיבוד מחודש. העיבוד הופקד בידיו הנאמנות והמנוסות של קובי אשרת ובהפקתו של משה להב.
חזור לרשימה המלאה