כפיר צפריר "אש"

שם האומן: כפיר צפריר

שם השיר: "אש"

במדינה שמתיימרת לחרוט על דגלה את ערכי השוויון, הקבלה, הלאומיות, הציונות והאחדות העממית נראה כי דיבורים לחוד ומעשים לחוד, בייחוד כשמדובר בהגדרת המונח "ישראלי". לפי ויקיפדיה "ישראלים הם אזרחי מדינת ישראל, תושבי ישראל או כאלו השוהים במדינות אחרות. על פי חוק האזרחות, התואר ישראלי ומתן האזרחות נקבעים על פי מוצאו האתני ושפתו של האזרח", משמע כל מי שנולד בישראל, יונק עברית מיומו הראשון, חי ומקיים את חוקי המדינה – הוא אזרח ישראלי
(מה שאי אפשר להגיד על גולים).
 
דניאל קרוז (15) הוא דוגמא ומופת לישראלי: הוא נולד בישראל לסוזי ודני, ממש כמו אחותו הקטנה יעל. הוריו הגיעו לישראל באישור עבודה לעובד זר מטעם המדינה ועבדו כמטפלים סיעודיים לקשישים במדינה. דניאל גדל בגן ישראלי, בבית ספר ישראלי, בחטיבת ביניים ישראלית ובתיכון ישראלי. הוא מדבר אך ורק עברית ומקיים את כל הנורמות הרשמיות והלא רשמיות של ישראלים. למעשה הוא משמש כמדריך צופים ושחקן כדורסל במכבי תל אביב וחלומו הגדול הוא להתגייס לצה"ל. בשנת 2009 מחלקת ההגירה החליטה לגרש את אביו דני ומאז דניאל לא ראה את אביו. אמו סוזי נשארה לגדל אותו ואת אחותו לבדה. בספטמבר 2020 המדינה החליטה להוציא צו גירוש מהמדינה למשפחה. עם היוודע הדבר לחבריו, החל לרוץ ברשתות החברתיות קמפיין למען ביטול צו הגירוש מהמדינה והשארת דניאל ומשפחתו בארץ. המחאה הניבה פירות תעמולתיים והגיעה לכותרות החדשות ולישיבות בכנסת. אחת התכניות שסיקרה את המקרה הייתה תכנית "הצינור", שהגבירה את המודעות לנושא. מי שצפה באותה תכנית היה היוצר והזמר המוערך כפיר צפריר שהתחבר בעמקי נשמתו לסיפור, החל לעקוב אחר דניאל ברשתות החברתיות ואף השתתף בהפגנה למען השארתו בארץ. מאז המפגש המרגש ביניהם נוצר קשר אמיץ בין השניים וכפיר נרתם למאבק למען השארת דניאל ומשפחתו בישראל ובמהלך העבודה על שירו החדש "אש", הוא החליט להקדיש את הקליפ שלו למען דניאל ומשפחתו מתוך מטרה אחת: להעביר את המסר שכל ילד שנולד בארץ הוא ישראלי לכל דבר ואסור להפרידו ממשפחתו.
 
בקליפ מככב דניאל בתור עצמו והוא שוזר בתוכו את סיפורו האישי, כשמי שמגלמים את הוריו הם ישראלים בני פיליפינים שנולדו אף הם בארץ וחוו כמותו את אותם משברים שהמדינה מנחיתה בנוגע לילדי עובדים זרים שנולדים בארץ.
 
כפיר: "כיום קיימות מאות משפחות במדינת ישראל שכמו דניאל ומשפחתו עומדות לקראת משפט גורלי אשר יחרוץ את זכות קיומם במדינה, למרות שנולדו וגדלו כאן. כמו מאד ילדים, דניאל קרוז חי ונאבק במלחמה יום יומית על המהות שלו, על החופש והזהות שלו. דניאל נלחם להיות ישראלי. אנחנו כאן כדי לוודא שהוא יישאר".
 
מילים ולחן: כפיר צפריר
הפקה מוסיקלית ועיבוד מוסיקלי: גיא SevenKeyz קושנירסקי וכפיר KFIR צפריר
עיצוב עטיפת אלבום: חיים אבשלומוב 
חזור לרשימה המלאה