יזהר אשדות "כך הולך הרוח"

שם האומן: יזהר אשדות

שם השיר: "כך הולך הרוח"

שיר הנושא מתוך האלבום החדש של יזהר אשדות שמנהל קריירת סולו מרשימה זה כבר יותר משני עשורים, מכיר היטב עבודה משותפת עם חברים מוזיקאים, עם להקת האם תיסלם, באלבומי הסולו שלו ובעשרות האלבומים שהפיק לאמנים אחרים ובכל זאת תהליך היצירה כאן היה שונה וחדש עבורו. האלבום החדש, שחלק משיריו יחשפו ב-3 הופעות מיוחדות בסוף החודש בזאפה ת"א נוצר בסדנת כתיבה ייחודית בין שני יוצרים מוערכים מאד: יזהר אשדות (לחנים) ויהלי סובול (מילים). החיבור בין השניים כבר הוליד הצלחות ענק כמו: "במרחק נגיעה מכאן" וכמובן את "ריקוד קטן" עד כה נחשפו מתוך האלבום השירים ״את והגשם״, "כפר צרפתי" והדואט ״זה לא הזמן״ עם דורון טלמון (ג׳יין בורדו) לצמד הצטרף משה לוי, מפיק מוזיקלי ואגדה בתחומו, חבר חכם ומוכשר, ה״מבוגר האחראי״, שמלווה את יזהר החל מאלבום הסולו השני שלו. האלבום משלב בתוכו רצועות שירים חדשים לצד קטעים אינסטרומנטליים מרתקים ומחבר באופן אורגני וטבעי בין יזהר הזמר לבין יזהר המוזיקאי.
 
הסינגל האינסטרומנטלי הראשון שיצא מתוך האלבום "קמבודיה" הציג צד מיוחד של יזהר הווידאו שליווה את הקטע נערך על ידי יזהר בעצמו, מתוך סרטי סופר 8 אישיים וחשופים שצילם אביו.
 
זאפה תל אביב 29/6 יום שישי – מופע צהריים + מופע ערב
                      30/6 מופע ערב
 
יהלי סובול מספר על התהליך המיוחד של כתיבת השיר: בקיץ 2014 ,ממש לפני ותוך כדי הימים הקשים של צוק איתן, יזהר אשדות ואני החלטנו לעשות ניסוי, אותו האמת אני רוצה לעשות הרבה שנים, להקים לנו ,מפעל זעיר לכתיבת שירים, שבו ניפגש מדי בוקר, אני בתפקיד התמלילן ויזהר בתפקיד המלחין, ופשוט נשב לעבוד ולכתוב שירים ביחד. זו הייתה חוויה חדשה לגמרי עבורי. השיר הראשון שנכתב, תוך כדי ההתרגשות של ההתחלה והפתיחות הגדולה שבאה עם הצעד הראשון היה 'כך הולך הרוח'. כיוון שלא היה לי שום ניסיון בצורת הכתיבה הזאת הרשיתי לעצמי להתפרע עם טקסט אסוציאטיבי וארוך. הגשתי את המילים לחדר השני של 'המפעל' שבו ישב יזהר עם גיטרה, במחשבה שיכול להיות שהטקסט הזה בכלל לא ניתן להלחנה. אבל יזהר הפתיע אותי, למיטב זכרוני עוד בהמשך אותו יום, עם הלחן המבריק הזה, שתפס בדיוק את מצב הרוח של המילים. בהרבה משירי אני לא זוכר איך ומתי הם נכתבו, אבל השיר הזה תמיד יהיה בשבילי זיכרון חזק של רגע יצירתי מרגש.
 
יזהר אשדות: ״כך הולך הרוח״ הוא בעיניי הפסגה של הכתיבה המשותפת שלי עם יהלי. בבוקר היום הראשון לעבודה שלנו קרה לי נס יצירתי. התעוררתי משנתי עם מנגינה שלמה ועם רצף האקורדים שלה, מחזור לא שגרתי של 7 תיבות שחוזרות על עצמן. כשיהלי הגיש לי את הטקסט של ״כך הולך הרוח״, הוא התאים באורח פלא ללחן שלי ולמבנה הייחודי שלו. שם השיר מבוסס על פסוק מהפרק הראשון בספר קהלת: ״סובב סובב הולך הרוח ועל סביבותיו שב הרוח״. כמעט ארבע שנים עבדתי על השיר הזה ששינה את צורתו כמה פעמים עד שהגעתי יחד עם משה לוי לעיבוד הסופי שלו. טל ברגמן שחי בארה״ב הגיע במיוחד לתופף בשיר ואילו משה ואני ניגנו בכל הכלים האחרים. רּודי ביינס, הזמרת הנהדרת, הגיעה בהמלצתו של חברי פיטר רוט. היא תרמה מקולה הענק ויחד הם שרו את קולות הרקע בשיר.
חזור לרשימה המלאה