יונתן רזאל לא צימוקים ולא שקדים"

שם האומן: יונתן רזאל

שם השיר: "לא צימוקים ולא שקדים"

פרויקט "שם עולם 2019", להנגשת זכרון השואה לדור הצעיר בשיר חדש השיר שנולד במקום המסתור בגטו: "לא צמוקים ולא שקדים" בלחן וביצוע מיוחד לפרויקט של יונתן רזאל השיר שנכתב לזכר הילדה שנספתה בשואה ועבר באוזניהם של ילדי הגטו מקבל חיים מחדש, ויוצא לקראת ז' באדר, יום האזכרה לחללים שמקום קבורתם לא נודע, שחל בחמישי 14/3 .
 
יונתן רזאל: "ניגשתי לפרויקט הזה בחרדת קודש, לטקסט שנכתב אז בתוך התופת, בנסיבות קשות, כשיר אבל על אבדן - אך בכל זאת שיר ערש" פרויקט שם עולם 2019 להחייאת שירים מהגטאות מוליד יצירה חדשה ומרגשת: השיר שהלחין ומבצע רזאל נכתב על ידי ישעיהו שפיגל, בזמן שהותו בגטו לודז' במלחמת העולם השנייה, הוא החל לכתוב סיפורי עדות והטמין אותם במקום מסתור, במקרה שלא ישוב לאחר המלחמה. כששב אחרי ששרד את אושוויץ, מצא את הסיפורים שכתב ולימים הפך אותם לספר. את השיר "לא צמוקים ולא שקדים" כתב לאחר שביתו, חוה, נספתה במהלך המלחמה. היהודים בגטו נהגו לשיר את השיר הזה לילדיהם בסתר, מכיוון שנאסר לשירה על ידי הגרמנים.
 
מטרתו של הפרויקט לתת חיים ליצירות שנכתבו על ידי יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה בין הזוועות והתופת. היצירות הפכו לשירים וקיבלו חיים מחדש בצורת לחן, עיבוד טקסטואלי והקלטת השיר. את "שם עולם 2019 "מוביל המרכז הבינלאומי שם עולם, בניהולו המוזיקלי של אביב גפן. את הפרויקט יזם משה קלוגהפט ומשתתפים בו האומנים המובילים בישראל: נינט, נועה קירל, ישי לוי, גיא ויהל, דיקלה, מוש בן ארי, לי בירן, יונתן רזאל ואביב גפן. הפקה וקונספט של הפרויקט: עינת שמיר, והמפיק המוזיקלי של הפרויקט הוא עומרי אגמון.
 
הרב אברהם קריגר, ראש המרכז הבינלאומי שם עולם ומוביל הפרויקט, מסביר את הרקע: " זהו שיר עם משימה: בזכות השיר הזה, הצליחו הורים רבים בגטו להרגיע, להפיח מעט תקווה ולעורר אמונה לעתיד טוב יותר בילדיהם בתוך הגטו. השיר הוא תמצית הרוח והאמונה של היהודים בימי בשואה: לאחר שנחרב עליו עולמו וביתו נספתה במהלך השואה, ישעיהו כותב שיר שמבטא את הייסורים שעברו על כל הורה בתקופת השואה. אנחנו עם של זיכרון ארוך, זיכרון של אלפי שנים אשר תופס מקום חשוב בעיצוב אישיותנו ועולמנו הפנימי, והשיר הוא חלק ממשימת הזכירה הזו שאי אפשר לברוח ממנה. בפרויקט המוסיקלי, שם עולם 2019 ,באמצעות האומנים שהתנדבו לתת מקולם ומכישרונם, אנחנו נותנים שם עולם לאנשים שלא חשבו שיצירתם או שמם יראה אור".
חזור לרשימה המלאה