יונית שקד גולן "גל זיכרון"

שם האומן: יונית שקד גולן

שם השיר: "גל זיכרון"

יונית שקד גולן מספרת על השיר: "את השיר "גל זיכרון" כתבתי כשיר זיכרון בלי קשר למקרה ספציפי, התייחסתי אל הים כסימבול לעולמנו הפנימי, אולם כשבן זוגי שמע את השיר, עלתה לו תמונה פיזית של האנדרטה בחוף שבי ציון (בן זוגי המדריך בני נוער במסעות רבים "משואה לתקומה", פוקד את האנדרטה בשבי ציון בכל מסע), על אף שביקרתי במקום בעבר, לא הכרתי את הסיפור לעומקו. כשהוא סיפר לי את סיפור המקרה, פתאום חשתי מין חיבור מוזר וכמעט מיד עלו בי מילים לבית נוסף לשיר. על החוף בשבי ציון עומדת אנדרטה, גל-עד של 12 סלעי כורכר הנשענים זה על זה ולצידם סלע עם 12 שמות. מאחורי אנדרטה זו עומד סיפור אסון השייטת שגבה חיים של 12 לוחמים באנצרייה במאי 97.
 
האנדרטה מחולקת ל 2 חלקים: על החוף גל-עד היוצר צללית של אוניה, ובעומק הים הוטבעה ספינת הטילים "אח"י כידון" ועליה הוצמדו 12 כסאות בחצי גורן, ככיתת לימוד. על כל כיסא הוטבע שמו של אחד הנופלים. מיכל לוינס-בלוך, אימו של רם לוינס אחד הלוחמים שנהרגו באסון זה, פעלה רבות להקמת האנדרטה שיצר ברני פינק. החיבור הזה, באופן מיסטי כמעט, למקום בו ביקרתי בעבר מבלי להכיר את הסיפור לעומקו, חיבר את השיר לסיפור האסון ולאחר שהקלטנו סקיצה ראשונה, לא התאפקתי ושלחתי אותו למיכל לוינס אימו של רם לוינס ז"ל. התגובה חזרה הייתה מאד נרגשת, לדבריה, כל בני הבית התרגשו עד דמעות. בבואי להלחין את השיר חשוב היה לי שלא ישמע עצוב, על אף המילים והכוונה שבו, חשוב היה לי לחוש את האופטימיות שבזיכרון ובשכחה המתעתעים בנו. יחד עם העיבוד הנפלא של דניאל סלומון נוצר כאן שיר שמעצם היותו מה שהוא, שיר שיכול להתנגן על השפתיים לאורך כל השנה ולא רק בימי זיכרון.
 
ליציאתו של שיר זה לאוויר העולם בימים אלו, בדיוק לפני יום השואה ויום הזיכרון, ישנה משמעות סימבולית עמוקה עבורי, השואה שחוותה סבתו של בן זוגי, שבאה מבלה רוס והשכול שחוותה סבתי, שבאה מחלב בסוריה יחד עם האושר על החיבור בינינו (ביני ובין בן זוגי), חיברו ביניהן בחייהן על אף שהמרחק בין המקומות מהם הן באו היה עצום. לצד העצב שבזיכרונות אותם חלקו איתנו, היה גם חיוך של שמחה תמיד.  
 
האלבום "רחוק מדאגות", הוא אלבום הבכורה של הזמרת יונית שקד גולן, אשר שמה הולך לפניה כמבצעת יוצאת דופן, באלבום זה מתגלה לנו הזמרת יונית שקד גולן לראשונה, לא רק כמבצעת אלא גם כיוצרת, ביצירותיה שבאלבום יצקה יונית שקד גולן סאונד חדש-ישן אותו היא מביאה לזירת המוסיקה העכשווית, ועושה מוסיקה הישראלית את מה שעשו כבר מעצבים לעולם העיצוב וארכיטקטים לעולם הבניה. יצירתה של יונית שקד גולן, היא סוג של וינטג' או רטרו מוסיקלי, בעלת ניחוח אומנותי המזכיר לנו שירים מפעם מחד ומאידך שזור באלמנטים עכשוויים עם רוחות מספרד ומארצות המזרח, ליונית שקד גולן אמירה טקסטואלית חזקה. המילים מספרות סיפור בכל אחד מהשירים באלבום. בין המילים ללחנים נוצר משחק המתעתע במאזין ומושך אותו להקשיב לסיפור שוב ושוב כמכושף.
 
יונית שקד גולן זמרת מרתקת בעלת גוון קולי מיוחד ועוצמתי הפועלת בזירת המוסיקה מזה כמה וכמה שנים כמבצעת מחוננת של שירים ויצירות הלקוחים מז'אנרים שונים ומגוונים מן המוסיקה הקלאסית דרך הג'אז ועד למוסיקה ישראלית ועממית, יצירות אשר נכתבו והולחנו על ידי מיטב היוצרים. ביצועיה קנו להם שם דבר בעולם המוסיקה הישראלית והעממית בארץ ובעולם. שירתה של יונית שקד גולן הינה שירת עם מעצם היותה זמרת עם במובן העמוק של המילה. .  
חזור לרשימה המלאה