חנן יובל "קיץ של נחמות"

שם האומן: חנן יובל

שם השיר: "קיץ של נחמות"

לאחר למעלה מעשור מוציא חנן יובל שיר חדש לרדיו ולמדיה וזוהי בהחלט חגיגה מרגשת, ולאחר שהתבשר ממש לאחרונה על זכייתו בפרס מפעל חיים של אקו"ם שיוענק לו בסוף מאי, מה שהופך את המאורע למרגש אף יותר. חנן יובל הוא אחד מאבני היסוד של הזמר העברי והתרבות הישראלית, לאורך כמעט חמישה עשורים, הן כמלחין מובחר והן כמבצע ייחודי ומפיץ המוסיקה הישראלית, לבדו ובהרכבים מוצלחים.
 
חנן, אחד האמנים האולטימטיביים שעשה מסלול מרתק מהרוק‘נרול הישראלי ללב המיינסטרים של המוזיקה העברית. יצירתו של חנן יובל פרושה על פני תחומים רבים בשדה הזמר העברי. בלחניו הוא עוטף באהבה את המילים: מרחל ועד אהוד מנור, מיהודה עמיחי, זלדה ונתן זך ועד אלתרמן, מיונתן גפן ויורם טהרלב ועד מאיר אריאל, ובכוח אהבה זו הוא יוצר הרמוניה המכירה רק דרך אחת – דרך הלב. על דרך זו היה אהוד מנור נוהג לומר :" אם הייתי זמר – הייתי רוצה להישמע בדיוק כמו חנן יובל".
 
יובל, אחד האמנים העסוקים ביותר בארץ מבני דורו , כאשר בעשור האחרון בלבד, לצד הופעותיו הסולניות, הפיק ולקח חלק בהרכבים ובמופעים רבים כ"סידור אישי", "גשר ההלכה" (עם ג‘קי לוי), ערב שירי קרליבך, "החברים של בני" (עם ישראל גוריון והפרברים) ,"דורות"(עם אורי הרפז ושתי בנותיהם - שירה יובל ושני הרפז), מופעים לצידו של המשורר רוני סומק, מופעים לצידו של אברהם פריד, חידוש ”שובבי ציון" (עם קובי רכט וקובי אשרת)  ובשנתיים האחרונות ממלא אולמות עד אפס מקום עם ”שלושתנו", לצד דורית ראובני ואורי הרפז. לא פלא, אם כן, שלצד יבול שכזה – לא התפנה חנן יובל להוציא שירים לבדו. ובכן, עכשיו הוא עושה זאת.
 
המילים ל"קיץ של נחמות" שנכתבו על ידי רוני ערן הגיעו לידיו של יובל לפני כעשור וכבר אז הלחין והקליט להם סקיצה. לפני כחצי שנה ”נתקל" חנן באותה הסקיצה וחש שבאווירה החברתית הקיימת, זה הזמן הנכון למילים האלה, מילים אוטופיות, מרגשות ומנחמות לסביבתנו, אך במצב הנוכחי, אלה מילים שניתן לפרש אותן גם ככאלה שמראות מה יכול היה להיות כאן לו השיח בחברה הישראלית לא היה כה אלים ומפלג.
 
חנן כותב: ”בעיניי משמעות המושג ’ישראליות‘ היא החשובה מכל המשמעויות המגדירות את היותנו כאן ולצערי אני רואה פגיעה במרקם הזה של אבני הפסיפס האמורות להרכיב תמונה גדולה. אם השיר הזה יתרום משהו לחוזקה של התמונה הזאת – זה שכרי".
חזור לרשימה המלאה