אל המשורר "שתי מיתות"

שם האומן: אל המשורר

שם השיר: "שתי מיתות"

סינגל ראשון מתוך האלבום: "שני אדונים בשלג – שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה" שיצא בימים אלו. ולדיסלב שלנגל היה המשורר הפופולרי ביותר בגטו ורשה. שיריו נכתבו במחתרת, ועברו מיד ליד, מבונקר לבונקר, והיטיבו לבטא את היעדר הצדק, ההפקרות האנושית וחוסר האונים של האדם הפשוט שאיבד את הכול: את חבריו, את מנהיגיו, את תרבותו ואמונתו. שלנגל , במאי 1943 , בתחילת שנות השלושים של חייו. דרך נס שרדו שיריו, אותם הסתיר ברגל של שולחן, ונתגלו אחרי המלחמה.
 
להקת "אל המשורר", הוקמה לפני 7 שנים עם הוצאת אלבומה הראשון: "חיים נחמן ביאליק" (נענעדיסק 2010) חברי הלהקה תרגמו מחדש משיריו של ולדיסלב שלנגל וביצעו תחקיר מקיף, כולל ביקור בארכיונים וספריות בפולין. "אל המשורר" היא להקת רוק – הלחנים והביצועים, ממש כמו מילותיו הסוערות של שלנגל עצמו – חורגים מהתפיסה המוכרת של "שירי שואה" ומחברים את הטקסטים הישנים לכאן ולעכשיו.
 
השיר "שתי מיתות" בולט בציניות המחוספסת שלו – לאורך כל השיר מתאר המשורר תחרות: למי מוות טוב יותר, מפואר יותר, תוך שהוא עושה הפרדה ברורה בין "מותכם" ו"מותנו". רק בסוף השיר מתגלה האמת: אין שום משמעות לתחרות המקאברית על "טיב" המוות. מי שנהנה ומעודד ברשעות את התחרות האכזרית הזו הם דווקא החיים. כך מספר לנו שלנגל על מניפולציה שלטונית נפוצה, בה שלטו הנאצים היטב: הפרד ומשול. בכדי למנוע מהקורבנות להתאחד כנגד הכובש, הסיתו אותם האחד נגד השני: פולנים נגד יהודים; יהודים בעלי רישיון עבודה בגטו נגד יהודים ללא רישיון עבודה; צעירים נגד מבוגרים; יהודים ורשאים נגד יהודים מעיירות הסביבה וכו'.
 
האלבום "שני אדונים בשלג" יצא לאור בתחילת 2017 במארז מהודר של ספר ודיסק, בהוצאה עצמית ובתמיכת המועצה לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס, הקרן לעידוד היצירה של אקו"ם ו-474 תומכי הדסטארט. אפשר לרכוש אותו בכל חנויות הספרים, המוזיקה ובאתר האינטרנט של "אל המשורר"
חזור לרשימה המלאה