אל המשורר "דף מיומן האקציה"

שם האומן: אל המשורר

שם השיר: "דף מיומן האקציה"

ולדיסלב שלנגל היה המשורר הפופולרי ביותר בגטו ורשה. שיריו שנכתבו במחתרת עברו מיד ליד, מבונקר לבונקר והיטיבו לבטא את היעדר הצדק, ההפקרות האנושית וחוסר האונים של האדם הפשוט שאיבד את הכל – משפחה, חברים, מנהיגים, תרבות ואמונות. שלנגל, כמו מאות אלפי יהודי ורשה עימם חלק גורל משותף ולהם כתב את שיריו, נספה בגטו. השירים, שהסתיר בתוך רגל של שולחן, שרדו ונתגלו לאחר המלחמה. להקת הרוק אל המשורר, הוקמה לפני 7 שנים עם הוצאת אלבומה הראשון: "חיים נחמן ביאליק" (נענע דיסק 2010).
 
בשנה האחרונה ביצעו חברי הלהקה תחקיר מקיף אחר שלנגל ושיריו, שכלל בין היתר ביקור בארכיונים וספריות ברחבי פולין. בסוף התחקיר, התיישבו חברי הלהקה לתרגם ולהלחין את שיריו של שלנגל יותר מ-70 שנים לאחר שנכתבו. הלחנים והביצועים של השירים, ממש כמו מילותיו הסוערות של שלנגל עצמו, חורגים מהתפיסה המוכרת של "שירי שואה" מתוך מטרה לחבר את הטקסטים הישנים לכאן ולעכשיו.
 
את השיר "דף מיומן האקציה" כתב ולדיסלב שלנגל, לאחר שהיה עד לאחד האירועים המפורסמים והקשים שנחרטו בזיכרון הקולקטיבי של השואה: גירוש חניכי בית היתומים של יאנוש קורצ'ק מגיטו ורשה להשמדה בטרבלינקה. שלנגל מתאר את המתרחש בצעדת היתומים אל הרכבות, ותוך כדי חושף את האמת הקשה: גם בעולם האכזרי של הגטו, יש כאלו ששווים יותר וכאלה ששווים פחות.
 
שיתוף הפעולה של אל המשורר עם מועדון הבארבי מציע, לראשונה בערב יום השואה, דרך אחרת לזכור את השואה – לא שואה של שחור ולבן ושירים נוגים, אלא מופע של שירי עדות בועטים, חדים, עם תופים וגיטרות חשמליות. "אל המשורר" בהופעה: שני אדונים בשלג - שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה מועדון הבארבי, בשעה 22:30  23/4/2017 כניסה חופשית.
 
האלבום "שני אדונים בשלג" יצא לאור בתחילת 2017 במארז מהודר של ספר ודיסק, בהוצאה עצמית ובתמיכת המועצה לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס, הקרן לעידוד היצירה של אקו"ם ו-424 תומכי הדסטארט. אפשר לרכוש אותו בכל חנויות הספרים, המוזיקה ובאתר האינטרנט של "אל המשורר"
חזור לרשימה המלאה