אלחי רפואה "מגש הכסף"

שם האומן: אלחי רפואה

שם השיר: "מגש הכסף"

את הבלדה הקלאסית של נתן אלתרמן בחר אלחי לבצע בעיבוד מחודש בלחן של נורית הירש, בליווי רביעיית כלי מיתר לזכר חברו הטוב - סגן הדר גולדין ז"ל ובמטרה להעלאת המודעות להשבתו לישראל.
 
אלחי הוא יוצר, כותב ומלחין מוזיקה ישראלית, ומשלב באלבומו הראשון בלדות נוגעות לצד שירים קצביים. 'מגש הכסף' הוא הסינגל הראשון מתוך אלבום הבכורה "מאירים נשמות" של אלחי רפואה שייצא לקראת ראש השנה, ובו עשרה סינגלים שאת חלקם כתב והלחין בעצמו. לרגל ליום הזיכרון, בחר אלחי לחדש את 'מגש הכסף' - לזכר חברו הטוב סגן הדר גולדין ז"ל שנהרג ונחטף בידי החמאס במהלך מבצע 'צוק איתן' – לפני כארבע שנים. אלחי והדר הכירו במכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, שם החלה החברות האמיצה בין השניים. חברות שנמשכה לאורך כל שירותם הצבאי המשותף, כחיילים, 'קורסיסטים' וכקצינים בגבעתי - עד נפילתו של הדר. "כשהיינו בצבא חונכנו וחינכנו את חיילינו שלא משאירים חיילים מאחור. בין בתרגילים ובין בקרב. כרגע הקרב לא נגמר, עד שהדר לא ישוב" מספר אלחי.
 
השיר מגש הכסף שכתב נתן אלתרמן הולחן לראשונה על ידי נורית הירש ובוצע במקור על ידי יהורם גאון, הפרויקט להפקת השיר יצא לדרך בתמיכה נרחבת של הציבור דרך אתר "הד- סטארט", ובליווי צמוד של צור גולדין, אחיו התאום של הדר וחבריו של הדר. השיר עובד מחדש על ידי אלדד ציטרין, והוקלט בליווי רביעיית כלי מיתר בביצועו של אלחי.
 
על בחירת השיר מספר אלחי: "מילות השיר כי 'אין אות אם חיים הם או אם ירויים' צמרר אותי עד עמקי נפשי - הרגשתי שהשיר מדבר על הדר ישירות, הדר מייצג את הפנים היפות של המדינה - בשקט ובעדינות מלאת גבורה, הדר שהיה מלא באידאלים, נתן משמעות חדשה למושג "מגש הכסף" ומוסיף "מטרתו של השיר היא להמשיך להציף את המודעות להשבת הבנים לישראל".
 
בשבוע הקרוב ייצא הקליפ לשיר שצולם ב'מצפה הדר' שהוקם לזכרו במושב סלעית. הקליפ משחזר נקודות זמן משמעותיות בחייו של הדר - עד לנפילתו. בצילומים השתתפו בין היתר חייליו של הדר ז"ל. 
 
אלחי רפואה (26) נולד בירושלים, הוא יוצר, כותב ומלחין מוזיקה ישראלית ומנצח במקהלת ילדים. תלמיד בישיבה לבוגרי צבא, ולפני כשנה וחצי השתחרר משירות צבאי בגבעתי בתפקיד סמ"פ. מלבד התחום המוזיקלי, הוא מגדיר עצמו כאיש חינוך ומדריך בישיבה תיכונית בירושלים, ומנחה ב"גשר" – ארגון שמגשר בין אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית ומתנדב בארגון stand  with us  שפועל לשיפור ולייצוג מדינת ישראל בעולם. ך
 
עיבוד והפקה מוזיקלית: אלדד ציטרין. 
חזור לרשימה המלאה