• דף הבית
  • צ'יזיק: מכבי חיפה לא צריכה את עומר אצילי

צ'יזיק: מכבי חיפה לא צריכה את עומר אצילי

מאת: אביחי חיים 
 
המנכ''ל הבכיר לשעבר של הירוקים בראיון לרדיו סול וישראל ספורט: ''אין שום בעיה לפתוח את האצטדיון עם קהל בביטחון מלא, ברגע שייגמר הסגר'', ''הבנייה של המוזיאון של מכבי חיפה תתחיל בקרוב'', ''ליענקלה שחר מגיע יותר כבוד בעיר חיפה'', ''הדרישות לגבי תעודת היושר מהשייח? יש בכדורגל הישראלי אנשים שהורשעו בעבר''.
 
איתמר צ'יזיק בן ה-74 ניהל במשך שנים רבות וביד רמה יש לציין את אחד ממועדוני הפאר של הכדורגל הישראלי, מכבי חיפה. במהלך כהונתו הירוקים זכו באליפויות, העפלה לראשונה לליגת האלופות, היה אחראי גם על הקמת האצטדיון סמי עופר שהיום הוא יו''ר הדירקטריון של האצטדיון וכיהן במקביל כאחד מ-14 הנציגים ECT, ארגון הגג של מועדוני הצמרת של הכדורגל באירופה. לפני שנה צ'יזיק לקה בליבו והדאיג מאוד את אנשי הספורט בישראל, שנה אחרי הוא התאושש, מרגיש טוב, אך עדיין שומר על עצמו בייחוד בזמן הקורונה: "הכל תקין, אני באופן אישי בסדר גמור, כל השאר פחות".   איתמר צ'יז'יק התראיין ל''רדיו סול'' בתוכנית הספורט ''עד הסוף'' בשיתוף עם אתר ''ישראל ספורט'' המשודרת בכל יום חמישי בין השעה 10:00-11:00, בהגשת אביחי חיים ושוקי אברהם.
 
לפני הכל, השבוע נפטר שחקן מכבי חיפה לשעבר, דני שמילו רום, מספר מילים לזכרו. "הוא היה אחד השחקנים המיתולוגיים של מכבי חיפה, הוא היה האימה של כל ההגנות בכדורגל הישראלי. לצערי הוא היה חולה כבר הרבה זמן, וצריך לזכור ולהזכיר אותו".
 
איתמר צ'יזיק, איך הבריאות? שומר על עצמך מהקורונה
 
"לפני שנה עברתי אירוע לא פשוט, עכשיו אני בריא תודה לאל ואני נמצא כעת במשרדי האצטדיון סמי עופר ומכין את הכל לקראת החזרה לליגה והמשחק ביום שבת, שמח להיות פה. ברגע שלא משחקים על הדשא הרבה זמן, אז צריך להכשיר אותו מחדש. על פי הוראות משרד הבריאות וההתאחדות, אנחנו פועלים על פי הנהלים. בסוף, כמות מצומצמת מאוד של אנשים רשאים להיכנס לאצטדיון".
 
סמי עופר עצוב בימים אלה, מתי לדעתך נראה את הקהל חוזר למגרשים?
 
"הכנתי מסמך מאוד מפורט לכל הגורמים המחליטים במדינה, שאין שום בעיה לפתוח את האצטדיון עם קהל בביטחון מלא ברגע שייגמר הסגר. מי שיגיע עם חיסון שני ותעודה יוכל להיכנס, נושיב אותם במרווח. אנחנו מדברים כרגע על 7,000 אוהדים".
 
התוכניות הגדולות והשיווקיות לאצטדיון נעצרו עם הקורונה, מה קורה עם המוזיאון של מכבי חיפה?
 
"חזרתי להשלים את הפרויקט שהתחלתי איתו אי שם בשנת 1994 חלמתי כבר אז על סמי עופר. מוזיאון מכבי חיפה? הבנייה תתחיל בקרוב כולל מרפאת ספורט, מתקנים שונים וכמובן מסעדות ובתי קפה רבים וכל הזמן אנחנו פועלים לשפר את תנאי הצפייה של הצופים באצטדיון ורק מחכים לקהל שיבוא. סמי עופר הוא האיצטדיון הכי טוב בארץ, ההתאחדות החליטה לחלק את המשחקים הלאומיים בין חיפה, ירושלים ות''א בבלומפילד. כבר במרץ יהיו משחקים במסגרת בינלאומית של הנבחרות ואנחנו עובדים קשה מאוד על כך שיהיה קהל כבר אז, בוא נקווה שכך יקרה".
 
בתור אוהד מכבי חיפה, נראה שהעונה במידה ולא יהיה הפתעה זה יסתיים עם תואר האליפות.
 
"עוד מוקדם להכתיר אותם כאלופים. הכל יכול להתהפך, וזה כבר קרה בעבר. אני אמנם אוהד מכבי חיפה כל חיי ואמשיך, אבל אני משמש  בתפקיד ממלכתי ואני רוצה בהצלחת החייפאיות ככלל גם הפועל חיפה כמובן. ליענקלה שחר מגיע יותר כבוד בעיר חיפה לא רק במדינה כמו שיזכה בפרס ישראל על התרומה הגדולה שלו, אלא בעיר חיפה צריכים לתת לו כבוד גדול בעודו בחיים. בעיר עצמה מתעלמים על כך, אני מאוד מעריך את אבי רן ז''ל הוא היה שוער גדול, בחיפה יש אצטדיון על שמו, כיכר, גמר גביע נוער על שמו וליענקלה אחרי 40 שנה, אין אפילו עץ על שמו וזה מאוד כואב לי".   
 
דעתך בסוגיית עומר אצילי, אם אתה במקום יעקב שחר אתה מביא אותו למועדון?
 
"אני לא נכנס לעניין האתי, קבעתי במחלקת הנוער של מכבי חיפה שהאדם לפני השחקן. אני חושב שמקצועית, מכבי חיפה לא צריכה את עומר אצילי. השאלה האתית היא קשה מאוד למועדון כמו מכבי חיפה. השחקנים לא מכחישים את מה שעשו, הם רק טוענים שלא ידעו שהן ילדות ושאלות מוסריות נוספות. בספורט העולמי, נערות צעירות רודפות אחרי כוכבים ואנחנו לא המצאנו את זה. זה ימשיך להיות ככה. מה שחסר לירוקים זה פליימייקר ברמה גבוהה, שחקן מתחת לחלוץ".
 
מה דעתך לגבי מינוי מאמן הנבחרת מחדש ווילי רוטנשטיינר, מתאים?
 
"אני חושב שהמינוי של ווילי הוא נכון, עקבתי אחריו במספר משחקים שהיו בסמי עופר. כל משחק באצטדיון הוא מגיע, הוא מכיר את כל השחקנים של הליגה, אדם מאוד רציני ונוח. אני חושב שגם השחקנים בחדר ההלבשה אוהבים אותו מאוד וזה מינוי ראוי. להיפך, אם היו ממנים מאמן ישראלי, אז הפוליטיקה הייתה חוגגת, פה זה נטו מקצועי וימים יגידו אם צדקו או לא. להתאחדות אין כסף כמו לספורט הישראלי, עד שלא יהיה שינוי מדינתי בנושא. הבן אדם מבין כדורגל".
 
בית''ר ירושלים והשייח מדובאי, לדעתך בסוף זה ייסגר?
 
"לא יודע להגיד לך. אין לי צל צילו של מושג, כולי תקווה שהכל כשר וזה יאושר. הגורמים בודקים את זה. אני שמח מאוד על הרעיון וההצהרות של בית''ר ירושלים לקראת העתיד, יחד עם זאת בואו לא ניתמם הדרישות לגבי תעודת היושר? יש בכדורגל הישראלי אנשים שהורשעו בעבר. יש בממשלה ובכנסת אנשים שהורשעו בעבר, אצלי העניין המוסרי בדרגה ראשונה. קראתי שיש הרבה סימני שאלה לגבי העסקה, אבל מי שנותן כסף לספורט צריך להוכיח שהכסף נקי וכשר, אני נגד החטטנות. ברגע שבן אדם יכול להוכיח את זה כל השאר לא חשוב".