• דף הבית
  • סגן השר לביטחון פנים, ח''כ גדי יברקן

סגן השר לביטחון פנים, ח''כ גדי יברקן

 "אם הייתי רוצה להיות שר בממשלת נתניהו יכולתי לקבל זאת" דברי סגן השר לביטחון פנים גדי יברקן, בתכנית "שישי פוליטי"  4.12.20
שלום לסגן השר לביטחון פנים, ח''כ גדי יברקן ממפלגת הליכוד.
 
איך היה להיות בשדה התעופה ולקבל את כל העולים מאתיופיה?
 
"זה היה יום מרגש במיוחד. עלו כ-300 יהודים מאתיופיה שקיבלנו עליהם החלטה יחד עם החזרה שלי לליכוד הביתה והתחייבנו להמשיך את העלייה מאתיופיה. כולם לגלגלו עליי ואמרו לי שרה''מ בנימין נתניהו לא יעמוד בהבטחה שלו, אבל היום כולם "אוכלים את הכובע". נשארו שם הרבה אנשים שהם מהמשפחה שלי. אנחנו קהילה יהודית אחת גדולה, הם חוזרים למקורות ליהדות. כשאני עליתי לארץ זה היה בגיל 8, כשאני היום בן הקהילה האתיופית, סגן השר לביטחון פנים וח''כ שפועל למען הקהילה האתיופית בישראל זה עבורי יותר מסגירת מעגל. כל צמרת המדינה היו שם וזה באמת מרגש".
 
7,500 אנשים שהנאמנות שלהם למדינת ישראל לא מוטלת בספק והם עדיין שם, להביא 300 איפה כולם?
 
"זה תוצאה של התנהלות לא נכונה לאורך שנים עם העלייה מאתיופיה. עוד בשנות ה-50 סגרו את השערים לעולים מאתיופיה. היחס והגישה שלנו לארץ ישראל היא כמו אגדה, כל ילד שנולד באתיופיה מרגיש את ירושלים לפני את הוריו. כמו בחג הסיגד. רה''מ שאל את אחת הילדות שעלו איך קוראים לך ואתה יודע מה היא ענתה לו ירושלים- תינוקת בת שנתיים".
 
מחנות העלייה לארץ ישראל, התנאים שם לא פשוטים. מה ראית כאשר ביקרת שם?
 
"אני לא יכול לצפות מכולם לנהל אורח חיים יהודי, הם חייבים להסתיר את יהדותם כי הם חיים תחת שלטון נוצרי ושכנים מוסלמים, אבל הם יהודים. הצעתי לרה''מ שכל מי שהממשלה אישרה אותו צריך להעלות אותם מבלי בירוקרטיה, הסוכנות היהודית תכנס לאתיופיה ותפעל שם והיא זו שמעלה את האנשים".
 
מבחינה פוליטית, עברת הרבה מאוד היית כמעט בכל מפלגה.
 
"אני פעיל חברתי מגיל 16. שמתי לעצמי יעד שבו אני נאבק למען שוויון בחברה הישראלית ולקהילה יוצאי אתיופיה. הגשמתי את כל החלומות שלי בגיל 8 שעליתי לישראל ואני שותף לבנייתה של מדינת ישראל".
 
המחווה היוצאת דופן שירדת ונישקת את רגלי אימך, ריגשת את כולנו בלי ציניות.
 
"לכבד את אביך ואת אימך זה בעשרת הדברות שלנו, ואצלנו זה חשוב ביותר. כל אדם שהוא יותר גדול ממך ביום אחד, צריך לתת את הכבוד הראוי. המשפחה שלי איחרה לכנסת ולא חשבתי שמישהו מצלם את מה שעשיתי הכל היה בתמימות. ברגע שאמא שלי נכנסה לכנסת היא הבינה שהגלות נגמרה וישראל זה הבית שלנו. ההגעה שלי לכנסת היא של משפחתי ושל כלל הציבור. הלכו אחריי עשרות אלפים בזמן קצר כל כך, זה לא נתפס בשלוש מערכות הבחירות".
 
הבחירות קרובות, ההחלטה היא סופית?
 
"אני לא חושב שצריך ללכת לבחירות, זה מיותר מאוד וזה טעות של כחול לבן לגרור אותנו לשם. אנחנו אוכפים את כל מה שקורה בנושא קורונה והמצב הכלכלי הלא פשוט וזה יהיה חוסר אחריות לללכת לבחירות. רה''מ לא רוצה בחירות ושניהם צריכים לקבל החלטה שהתקציב צריך לעבור".
 
יש נתק מוחלט בין בנימין נתניהו לבני גנץ.
 
"אני שם את עצמי כאזרח במדינת ישראל והמצב הזה לא אפשרי, אני לא רוצה בחירות. הליכוד האחרונים שיפחדו מבחירות ואין לנו מה לחשוש. עברנו שלוש מערכות בחירות מתישות וקשות וזה הדבר האחרון שעם ישראל צריך. שר המשפטים אבי ניסנקורן הוא חבר אישי שלי, והוא החליט החלטה לתקוע כל דבר בממשלה. כל חקיקה, או הסכמה. שר המשפטים לא מקשיב לבני גנץ, השיח הקשה בין כחול לבן והמחנות השונות במפלגה עצמה ואסור ללכת לבחירות".
 
המעבר מכחול לבן לליכוד, קראו לך בוגד. בני גנץ מתאים להיות רה''מ?

"בני גנץ הוא פטריוט אמיתי ואני מאוד מעריך ומכבד אותו. הוא נכנס בשביל לשנות, אם הוא מתאים זה עם ישראל צריך לקבוע. מי שיכול להיות רה''מ זה בנימין נתניהו ואנחנו רואים זאת פעם אחר פעם. אני חושב שבסקרים בהתאמה מי מתאים להיות רה''מ בני גנץ מקבל 7 אחוזים לעומת נתניהו שגובר עליו ועל יריביו".
 
ניסנקורן הוא הבעיה, בלעדיו לא הולכים לבחירות?
 
"זה לא רק הוא, אבל הוא בהחלט גורם משפיע. למשל אני רציתי לסגור את מח''ש כי זה אחד הגופים שפוגעים באמון הציבור במדינת ישראל. מח''ש מחזיר שוטרים שלא צריכים לשרת במשטרת ישראל, ולכן רציתי לסגור את מח''ש. אני לא זוכר ממשלה שכזאת שבתוך הקואליציה מתנהגים כמו אופוזיציה".
 
איזה ציון היית נותן לרה''מ בנימין נתניהו על טיפולו בקורונה?
 
"רה''מ מנהל את המאבק נגד הקורונה על הצד הטוב ביותר. חשוב לי להגיד שיש פה יו''ר קורונה יפעת שאשא ביטון שפועלת על דעת עצמה, תכף היא תקים מפלגה בכוחות עצמה. כל החלטה חושבים שזה פוליטי, הכל שקר. רה''מ הקדים את כולם, הוא משקיע 99 אחוז מהזמן שלו בניהול המשבר הקורונה הבריאותי והכלכלי. אנחנו לא בבית ספר, ציונים? שמים לנו רגל בטיפול המשבר שאנחנו פועלים למען אזרחי ישראל".
 
ניר ברקת קורא לפריימריז בליכוד, מקומך מובטח בבחירות הבאות במקום ה-20?
 
"אני לא יודע אם יהיו פריימריז, אני רוצה שהליכוד יחזור גדול יותר בבחירות הבאות. אני מכיר את הליכוד ואני בטוח בעצמי ובכוחי. בכחול לבן הורידו את הנושאים של הקהילה מסדר היום של הממשלה וגיליתי את זה כדרך אגב. בני גנץ הוציא את הסכמי העלייה מההסכמים הקואליציוניים ושלח אותי לאבי ניסנקורן. לפני שנכנסתי לכנסת, ביבי רצה למנות אותי להיות שגריר ישראל באתיופיה וסירבתי. לא רציתי ללכת כי היו לי דברים חשובים לטפל בממשלה. בני גנץ שיקר לי ולא השאיר לי ברירה לחזור לליכוד. הם לא האמינו שהעלייה צריכה להתקיים. בני גנץ אמר לי שאני יכול ללכת ואני לא מאיים עליו. גדי החזיר את המנדט לציבור, התפטרתי מהכנסת הייתי מחוץ לכנסת במשך 3 חודשים והליכוד קיבל בזכותי 2 וחצי מנדטים ואת זה אומר רה''מ ולא אני, אז כל מי שקורא לי בוגד זה ממש לא נכון".
 
בממשלה הבאה אתה מקבל תיק בממשלה?
 
"כולם יודעים את כוחי בליכוד ומה אני מביא לליכוד. אני היחידי שהתפטר מהכנסת והחזיר את המנדט בניגוד לכחול לבן. אני לא דואג מהבחירות הבאות. כשהייתי בכחול לבן הייתי נסיך התקשורת וברגע שחזרתי לליכוד הפכתי להיות השנוא על כולם. את הממשלה הנוכחית הציבור צריך לשפוט, הממשלה  הנוכחית היא בלתי נסבלת. קשה לי להיות במקום כזה. רה''מ ואני סיכמנו מספר דברים, הוצעו לי מספר תפקידים ואני מוכן להיות סגן שר במקום להיות שר. הקהילה האתיופית מעולם לא קיבלה כל כך הרבה דגשים מאז המעבר הפוליטי שלי. ראשי מדינה לא זוכים ליחס שהעולים מאתיופיה קיבלו. אני גאה בכך שהמהלך שלי גרם לשרת הקליטה פנינה תמנו שטה לעשות מהלך פוליטי נוסף ולהביא עולים נוספים". 
 
האם העלייה של עולי אתיופיה היא גימיק?
 
"אני שותף לביקורת הזאת. רה''מ בנימין נתניהו שלח אותי לשליחות והעלייה של העולים כמעט ונעצרה. אני מסכים שכל הפסטיבל לא היה אמור להיות, משרד הקליטה שיווק את העלייה כהצלחה גדולה וזה לא אמור להיות. העלייה עצמה אף פעם לא סוקרה חוץ מהמבצעים הגדולים ומשתמשים בכך לצורך פוליטי. דרשתי שיעלו 8,000 איש אמרתי שאני מתפטר אם הוא לא יעמוד בהבטחה שלו, אבל אני מאמין שיעמדו בכל מה שהבטיחו".   
 
ההבטחות של נתניהו יכובדו?
 
"עובדה, כל מה שאני ורה''מ נתניהו סיכמנו לפני חזרתי לליכוד הוא עמד בהם, זה לא היה ככה. אני לוחץ עליו במספר נושאים ההכרה של הקייסים, נושא העלייה שרה''מ הצהיר בקולו שהעולים יגיעו לישראל. הסתירו הרבה דברים מהציבור, אני חסום תקשורתית. מבחינתם אני בגדתי בתקשורת, אבל אני גאה בכך. כל מה שאני עושה כעת הוא בונוס, אם הייתי עושה מהלכים פוליטיים עבורי הייתי היום שר בכיר בממשלה".
 
ילדים יוצאי אתיופיה שנולדו בישראל מצליחים לדעתך להגשים את חלומם?
 
"היום הילדים שנולדו כאן מרגישים ישראלים לכל דבר. כמו בכל קהילה יש הבדלים, אך הקהילה מתקדמת בקצב מסחרר. צמצמנו פערים ב-30 שנה של 3,000 שנה, יש לנו מעל 10,000 סטודנטים עם אלפי בוגרים תואר ראשון שני, בצה''ל, בפוליטיקה ונמצאים בכל חתך של ישראל. החינוך של הקהילה האתיופית צריכה לעבור שינוי גדול, התפיסה צריכה להשתנות והיחס למבוגרים והאדם חייב להשתנות. אנחנו חיים באותה מדינה ואני איאבק על כל אדם שיבוא לקחת לי את המדינה הזאת. יחד עם זאת כל מי שחי איתי במדינת ישראל חייב לקבל שוויון זכויות מלא ללא הבדל, זהות יהודית זהות ישראלית ארץ ישראל לעם ישראל".
 
מי צריך להחליף את נתניהו?
 
"בוחרי הליכוד ייבחרו שתגיע השעה. מעולם לא ראיתי בן אדם כמו מחשב כמו נתניהו. אני לא יודע מתי הוא ישן. לא אמרתי דבר שקשור ל''דף המסרים''. ב-2 וחצי בלילה אני מקבל מספר חסוי מרה''מ בנימין נתניהו, אז מתי הוא ישן? יש לו אנרגיות מטורפות וזה לא קשור לפוליטיקה. מי שרוצה להיות רה''מ לא צריך לחכות שיכתירו אותו, הוא צריך לפעול לשם כך".
 
איפה גדי יברקן יהיה עוד מספר שנים?
 
"מאחל לעצמי שהתשוקה שקיימת בי עכשיו לדאוג לקהילה ולהצליח תישאר בי. אלוהים יחליט, אהיה איפה שהלב שלי ירגיש. בזכות מהלך פוליטי אחד, עשיתי הרבה דברים ואם הייתי נשאר בכחול לבן הייתי בוגד בעצמי ובבוחריי".    
 
קרדיט בהכנת הכתבה: אביחי חיים