• דף הבית
  • מיקי ברקוביץ אלוהים סידר לי את הקלפים יפה מאוד

מיקי ברקוביץ אלוהים סידר לי את הקלפים יפה מאוד

כתב: אביחי חיים
 
מיקי ברקוביץ' בן ה-67 נחשב לגדול שחקני הכדורסל הישראלי בכל הזמנים. חבר היכל התהילה של פיב''א עם עשרות אליפויות, גביעים ומשחק אחד בלתי נשכח העניקו לו קריירה עשירה במיוחד שהפכה את מספר 9 לאגדה חיה. כיום ברקוביץ' מרצה נחשב ומבוקש ונמצא מחוץ לכדורסל הישראלי, אך הרצון לחזור עדיין בוער בו ואל תתפלאו אם בקרוב זה יקרה בשנית בתפקיד מקצועי נחשב בכדורסל הישראלי. מיקי ברקוביץ' התראיין ל''רדיו סול'' בתוכנית הספורט ''עד הסוף'' בשיתוף עם אתר ''ישראל ספורט'' המשודרת בכל יום חמישי בין השעה 10:00-11:00, בהגשת אביחי חיים ושוקי אברהם.
 
מיקי מה שלומך, איך עברה עלייך תקופת הקורונה?
 
"האמת, זה תפס אותי בארה''ב אצל הבת שלי עדי, בלוס אנג'לס עם הנכדים. ''אל-על'' עשו מצווה ושלחו לנו מטוס לטיסה אחרונה לפני שסוגרים עלינו את השערים. הגענו לישראל, החל הבידוד הסגרים הלא פשוטים וזה היה קשה מאוד. היינו ממש לפני ההתפרצות הראשונה בלוס אנג'לס, לא ראיתי את הנכדים המון המון זמן. פעם ראשונה שבישראל קראו לי קשיש בזמן הזה, זה היה הזוי".
 
ובמעבר חד- הפועל ירושלים ומכבי ת''א אכזבו העונה, אך שאר הקבוצות הישראליות משחקות אותה באירופה 
 
"זה כבוד גדול לכדורסל הישראלי שקבוצות נוספות מצליחות במפעלים האירופיים. יש לי סימפטיה לחולון בגלל שהבן שלי שיחק שם בעבר ולמרות ההדחה באירופה הם עשו עונה מוצלחת ביותר וגם נס ציונה כמובן עם גביע היסטורי, הביאו כבוד גדול לכדורסל הישראלי. גם בנבחרות יש לנו ישראלים טובים שהרבה שנים לא היה לנו פוטנציאל גדול כמו שיש כיום בכדורסל הישראלי. אני מאמין שהם יגיעו רחוק".
 
אחרי כל השנים שאתה מחוץ לכדורסל, לא חסר לך?
 
"אני פרשתי בשיא, קלעתי 40 נקודות נגד גליל עליון ובעונה טובה שלי בישראל. לא רציתי לפרוש בגלל פציעה, אלא רציתי שכולם יזכרו אותי תמיד איך הייתי משחק בשיאי ולכן עשיתי זאת. בגיל 41 יכולתי לשחק בכיף עוד שנתיים-שלוש, אך שמרתי על עצמי. חבל שזה לא ככה גם בפוליטיקה בישראל שאנשים מסתכלים על עצמם רואים שהם בשיא שלהם ומכאן זה רק יכול להדרדר ולא פורשים".
 
בגיל קטן, כאשר התחלת להתאהב בכדורסל הצבת לעצמך יעדים להגיע אליהם כפי שהגעת בקריירה שלך?
 
"נולד כדי לנצח זה השם של ההרצאה שלי. לפני שאני מתחיל אותה אני תמיד אומר שהמציאות אצלי עלתה על כל חלום או דמיון. אני בתור ילד בגיל 15 שיחקתי כבר בבוגרים של מכבי ת''א. חלמתי להיות קפטן מכבי ת''א, ואז לשחק בנבחרת ישראל, ולאחר מכן ב- NBA שם לצערי זו הייתה רק נגיעה מהחלום בשל כך שלא יכולתי להשתחרר מהחוזה עם מכבי ת''א ולצערי לא קיבלתי שחרור. לא ידעתי שהמאמן של אטלנטה הוקס עוקב אחריי, יובי בראון, עברתי את כל המבחנים כמובן, אבל זה לא יצא".
 
תחושת פספוס קלה אני שומע בגרונך.
 
"הייתי יכול להיות האירופי השני ב-NBA, אבל אם נסתכל לאחור ובכנות מלאה אני חלק מהכדורסל הישראלי, חלק מההיסטוריה של מכבי ת''א וחלק מהגשש החיוור ''נשרקה''. נכון, היה יכול להיות לי עוד כמה מיליוני דולרים בכיס, אבל זה לא מה שעושה אותי מאושר. עוצרים אותי ברחוב ילדים קטנים שגדלים עליי כיום, אנשים מבוגרים שמבקשים תמונה איתי, ברכות לנכד ועוד - אני שמח בחלקי. יש לי 8 נכדים יחד עם אשתי שלי, הנכד הבכור אריאל ברקוביץ' משחק במכבי ת''א היום באקדמיה אז יכול להיות שבעוד כמה שנים תשמעו ביד אליהו את המספר 9, אך הפעם הוא יהיה של הנכד שלי. הוא מקבל מאיתנו טיפים, גם מאביו גם מהדוד וגם מהסבא".   
 
שחקני הכדורסל הישראלי היום יותר ''מפונקים'' מבעבר?
 
"לילדים האלה יש כלים שלנו לא היו. שהגעתי לנבחרת הנוער אמרו לי לתפור שק עם חולות ואלה יהיו המשקולות שלי. היום יש להם תנאים אחרים - חדרי כושר פסיכולוגים וכל מה שירצו. יש לנו ילדים מוכשרים ולא סתם הנבחרת לקחה את אליפות אירופה בעתודה, יש את דני אבדיה ב-NBA, עומרי כספי עם שנים רבות ומוצלחות ב-NBA, יש לנו נוער נפלא שצריך להתבסס עליו לקראת השנים הבאות וכך צריך לעשות- להתחיל כבר היום את הדור הבא. אין סיבה שהכדורסל הישראלי והשחקנים הישראליים לא יגיעו לרמות הכי גבוהות שיש. חייבים לתת לישראלים לשחק, ואתם תראו שהם יחזירו לכם. יש עתיד לכדורסל הכחול לבן צריך לתת להם ביטחון ביטחון ועוד פעם ביטחון".
 
דיברת על הישראלים, אז האניטתזה לישראלים היא מכבי ת''א עם סוללת הזרים שלה, אכזבו בגדול העונה ביורוליג.

"מכבי ת''א זה הקבוצה שלי וזה הבית שלי. בשנה שעברה היו יכולים להגיע לפיינל פור ביורוליג ואפילו לזכות, עד שהגיעה הקורונה שטרפה את הכל. לשחק בלי קהל ביד אליהו זה לאבד 15 נק' פער אם לא יותר. לצערי, הקבוצה נכנסה למומנטום לא טוב, שחקנים איבדו את הביטחון ולא הצליחו לעלות לשלב המכריע. זו הייתה שנה לא מוצלחת, מחזיק להם אצבעות העונה שיזכו באליפות ויתכוננו טוב יותר לשנה הבאה".
 
אתה רואה את בראד גרינברג, אלוף אירופה עם נס ציונה נזכיר- יכול לקבל את המשרת אימון של מכבי ת''א בעונה הבאה, זה אפשרי?
 
"בראד הרוויח את חותמו בכדורסל הישראלי. הוא מכיר את הכדורסל האמריקאי וגם את האירופאי, אני מאמין שאם יתנו לו את ההזדמנות והמפתחות הוא בהחלט יכול להצליח במכבי ת''א".
 
מכבי ת''א מנסה לחזור ולהיות הקבוצה הטובה במדינה ובאירופה, אך בשנים האחרונות זה לא כל כך עובד, עוצמתה של הליגה או חולשתה של מכבי?
 
"בתקופה שלנו למכבי היה את הישראלים הכי טובים בליגה יחד עם הזרים כמובן, היום הפער הזה הצטמצם. יש המון שחקנים ישראלים טובים בקבוצות הישראליות שיכולים לשחק במכבי ת''א ומשחקים בקבוצות אחרות, זרים? פחות למכבי. יש זרים מצוינים בקבוצות האחרות מחוץ למכבי ופער שהיה למכבי במהלך השנים נסגר. קבוצות למדו את המועדון, מתנהלות בצורה נכונה, שקולה ואחראית ופוגעות עם הזרים ואני מאחל הצלחה לכולם. בטוח שהקורונה תעלם, נתחיל עונה בריאה עם קהל אוהדים והכדורסל הישראלי רק ירוויח מזה. בתקופה שלנו במכבי ובעבר, קבוצות היו מפסידות את המשחק כבר בשריקת הפתיחה, היום פחות זה קורה".
 
מתי נראה את מיקי ברקוביץ חוזר לכדורסל הישראלי, אולי מנהל מקצועי במכבי ת''א?
 
"זה מדגדג לי לחזור האמת. הייתי מנהל מקצועי במספר קבוצות בליגה, אני רואה כדורסל והבן שלי ניב עדיין משחק. אני רוצה להיות מנהל מקצועי במועדון גדול בישראל, אשמח להשתלב במכבי ת''א שם גדלתי, אך צריך שניים לטנגו. מכבי ת''א תרמה המון לכדורסל הישראלי וכבוד למדינת ישראל, לפעמים יש פנצ'רים צריך להחליף את הגלגלים ולהמשיך הלאה. גם ישבתי עם מישהו מאיגוד הכדורסל שרצה לתת לי תפקיד מקצועי בתוך האיגוד, אבל לא היה המשכיות לכך. אני עוד צעיר ויכול להיות שיהיה מפגש עם הכדורסל הישראלי לשעבר".
 
לסיום מיקי ברקוביץ שיתף את המאזינים באירועים מחייו בהם הוא מלווה ילדים חולים בדרך לניתוחים ובהם ילדים חדשים שנולדים לעולם נקראים על שמו.
 
"הסיפורים האלה מרגשים אותי בכל פעם מחדש. אני מקבל את האהבה ואהדה על מה שעשיתי יחד עם חבריי במכבי ת''א עם אולסי פרי, טל ברודי, מוטי ארואסטי ועוד רבים וטובים וזה מרגש אותי. היינו יחידת קומנדו אחת גדולה, היה לי מזל גדול לשחק עם אותם החברים ואני לא מתלונן על שום דבר שקרה לי בחיים כי אלוהים סידר לי את הקלפים יפה מאוד".