• דף הבית
  • "לא לשווא – הצלת יהודים מהשואה ע"י גיבורה באלכסנדריה"

"לא לשווא – הצלת יהודים מהשואה ע"י גיבורה באלכסנדריה"

כתב יהורם גלילי,  אתר יוצאים קבוע
קרדיט צילום תמונה: הוצאת כרמל

פרופ' עדה אהרוני, שהייתה מועמדת בעבר לפרס נובל לשלום עבור מעשיה והישגיה במסגרת IFLAC– הפורום הישראלי והבינלאומי לספרות ולתרבות לשלום, על הגדלת מספר הנשים שיכהנו בכנסת הקרובה, זכתה בשנת 2015 בפרס התיעוד Temoignage היוקרתי בפריז עבור ספרה "לא לשווא – הצלת יהודים מהשואה ע"י גיבורה באלכסנדריה" (בהוצאת "כרמל"), שתורגם לאנגלית ולצרפתית ומתעד את הקהילה היהודית במצרים ואת פועלה של תאה וולף, האחות הראשית בבית החולים היהודי באלכסנדריה שסייעה להציל פליטים יהודים רבים במלחמת העולם השנייה.
 
פרופ' עדה אהרוני היא סופרת, משוררת וסוציולוגית, שהרצתה באוניברסיטת חיפה בספרות אנגלית ובתחום "פתרון סכסוכים" בטכניון בחיפה. בין מחקריה: "שוויון לנשים בישראל" וחקר "יהדות מצרים: יציאת מצרים השנייה". היא חוקרת בעלת שם עולמי שפרסמה 36 ספרים שתורגמו לשפות רבות, בתחומים: שירה, סוציולוגיה, היסטוריה, ביוגרפיות, רומנים היסטוריים וספרי ילדים. ספריה, מחקריה ושיריה תורגמו לשפות רבות וזיכו אותה בפרסים רבים בישראל ובעולם ובהם: "פרס הנשיא שמעון פרס – לתרבות השלום", עיטור "יקירת חיפה, 2014 – על פעילותה להפצת תרבות וספרות שלום בחיפה והצפון,עיטור "יקירת אגודת הסופרים – על שירתה ויצירתה ועל פעילותה למען התרבות העברית" 2020, ועוד.
 
פרופ' אהרוני העלתה על נס בספרה את דמותה ההרואית של תאה וולף, "האישה בלבן", שבנחישות, בגבורה ובמסירות עילאית הצליחה להציל פליטים יהודים רבים שהגיעו לנמל אלכסנדריה מגרמניה, צ'כוסלובקיה, בנגזי בטריפולי, הונגריה, רומניה, יוון ומדינות נוספות, ולהעבירם לחוף מבטחים ובמקרים רבים לארץ ישראל המנדטורית דרך בית החולים היהודי באלכסנדריה. ספרה הוא למעשה תיעוד היסטורי אותנטי של חיים בעלי משמעות של הקהילה היהודית במצרים  ושל שיתוף הפעולה בין הקהילה היהודית במצרים לבין מוסדות ממשלתיים מצריים – למען הצלת פליטים יהודים רבים מאירופה הנאצית במלחמת העולם השנייה, דרך בית החולים היהודי באלכסנדריה.
 
פרופ' אהרוני: "תאה וולף הייתה אישה עצמאית ואמיצה שהקדימה את זמנה והאמינה בשלום ובטוב שבבני אדם. גיבורה ומודל-על בלתי נשכח שמגלה לקוראים אבנים יקרות של אמת, חוכמה, אומץ ואנושיות. הספר הוא לא רק סיפור אישי מרתק, אלא גם קלידוסקופ של מאורעות מדהימים באלכסנדריה במלחמת העולם השנייה הנותנים לקורא תחושה שהוא בעצמו חי את המאורעות החשובים האלה בהיסטוריה האנושית. זהו סיפור אמת נפלא שעולה על כל דמיון – אוד מוצל מהעקירה הגדולה של יהדות מצרים במחצית השנייה של המאה ה-20 ושל בית החולים היהודי התוסס באלכסנדריה. זהו גשר בין מערב ומזרח המאיר את הגורל המשותף של העם היהודי". לדבריה, "מי יודע היום שפקידים ושוטרים מצריים סייעו ליהודי אלכסנדריה להציל יהודים מציפורני הנאצים? זו עובדה היסטורית ועליה להירשם בתולדות העם היהודי והעם המצרי ובתולדות ההיסטוריה. איש מעולם לא כתב על הנושא הזה. היה זה לאחר חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים, והחלטתי לכתוב ספר על זיכרונותיה של תאה במחשבה שספר כזה יכול לחזק את השלום ואת היחסים בין ישראל למצרים. בנוסף, גיליתי גיבורה ממש בדמותה של תאה. בחוכמתה היא ייסדה את 'בנק הדם'. בית החולים היהודי באלכסנדריה שירת את כוחות בעלות הברית בפיקודו של הגנרל מונטגומרי. כאשר הכוחות הנאציים של רומל היו באל-עלמיין, במרחק קילומטרים ספורים מאלכסנדריה, תאה סיפרה כי 'כשהחיילים הפצועים מבנות הברית הגיעו אלינו לבית החולים, עד שבחנו את סוג הדם שלהם חלקם מתו. אז החלטתי להכין מנות דם מכל הסוגים ולשים אותן על קרח בתוך האמבטיה, ובכך הצלחנו להציל חיילים פצועים רבים. כך נוצר בנק הדם'. בספר מופיעים מכתבים מגנרלים שונים המודים לתאה על הצלת חיי חייליהם".
 
פרופ' אהרוני התקשרה לתאה ובישרה לה שקיבלה הצעתה לכתוב ספר על זיכרונותיה המרתקים. תאה שמחה מאוד והזמינה אותה לביתה בשכונת רחביה בירושלים. "זיכרונה המופלא של תאה היה לעזר רב במלאכת הריאיון, הכתיבה, העריכה וההרכבה של הספר. תאה נתנה לי מזוודה גדולה שבה מסמכים, מכתבים, כתבות ותמונות מתקופה זאת. הוקסמתי מאישיותה וכה הזדהיתי איתה שהחלטתי לספר את סיפורה בגוף ראשון.  הוספתי לספר סיפורים אותנטיים משלי שהכנסתי בפי מטופלים שונים בבית החולים. היהודי באלכסנדריה. הסיפור 'רג'ינה והנסיך התורכי' הוא מעשה שקרה לסבתי רג'ינה, בפורט סעיד. "הנשיקה של חיים וייצמן, 'מלך היהודים' גם הוא סיפור אותנטי ששמעתי מפלורה מטלון, המתאר את ביקורו המפתיע והמרגש של חיים וייצמן במצרים בשנת 1917. 'לילה בחדר המדרגות' הוא מעשה שקרה, עליו שמעתי מפי אמי. דודתי בקי מיזאן, סיפרה לי על 'הבתולה'  ועל 'המרגל' שעורר שערורייה גדולה במצרים". פרופ' אהרוני מדגישה כי מטרה נוספת לכתיבת ספרה היא שילוב ההיסטוריה, הנרטיב והתודעה של הגורל המשותף של עם ישראל מהמזרח ומהמערב והידוק הקשר ביניהם. "עקירת קהילת יהודי מצרים המפוארת ויתר הקהילות היהודיות בארצות ערב לאחר הקמת מדינת ישראל , אינה מוכרת דיה בעולם. אני מקווה שהספר הזה ירחיב את הידע בנושא  ויוכנס לתוכניות הלימודים בבתי הספר היהודיים והערביים.
 
הסופר ד"ר מחמוד עבאסי, תרגם בצורה מופתית את הספר לערבית ומלמדים אותו במצרים ובארצות במדינות ערביות נוספות במזרח התיכון. בפברואר 2015 נערך ראיון עם מבקר הספרות פרופ' מ. פאוזי דאיף, מאוניברסיטת קהיר, בו הוא ניתח באהדה רבה את נושא השלום ביצירותיי ואף הזכיר את הספר 'לא לשווא', שנקרא בערבית: 'זיכרונות מאלכסנדריה'".