• דף הבית
  • ח"כ אסנת מארק "שופטי בית המשפט העליון לא שמים על העם ונבחרי הציבור"

ח"כ אסנת מארק "שופטי בית המשפט העליון לא שמים על העם ונבחרי הציבור"

ח"כ אסנת מארק "שופטי בית המשפט העליון לא שמים על העם ונבחרי הציבור" והוסיפה: "בני גנץ הוא אדם חסר עמוד שדרה, בעבר ניהל אותו לפיד ועכשיו ניסנקורן, כאשר הוא יקים את מפלגה העבודה לתחייה וירסק את כחול לבן". הסערה עם חיימוביץ': "היא גזענית ולא נותנת לדבר". ההיצמדות לרה''מ: "נתניהו זוכר לכולם שהם עוזרים לו".

 
שלום ח''כ אסנת מארק, את טוענת פעם אחר פעם שאין למי להעביר את השרביט להיות רה''מ של מדינת ישראל, איך יכול להיות שאין אף אחד?
 
"אין אף אחד היום שיכול להחליף את רה''מ בנימין נתניהו. הוא הביא את מדינת ישראל למקום כל כך טוב בכל הרמות מבחינה ביטחונית כלכלית וחברתית. למי יש להעביר את זה לגנץ שלא רוצה לקום לבית הספר. לאנשים בליכוד? כל עוד הוא ירצה להישאר וצריך כוחות אדירים להישאר כאן עושים לו עוול לו ולמשפחתו. צריך כוחות אדירים להישאר במערך הפוליטי. אני רק שנכנסתי לעולם הזה כל יום אומרים לי הילדים שלי והמשפחה למה את צריכה את זה? תעזבי.
 
נתניהו עושה את זה אך ורק ממקום אחד שליחות ודאגה למדינה". למה החלטת ''להתלבש'' על בית המשפט העליון, זה מתוך שליחות?
 
"אני לא קוראת לזה ''להתלבש'', רה''מ נתניהו נתן בי אמון מאוד גדול שמינה אותי לועדה למינוי שופטים".
 
את יודעת בזכות מי את שם, בזכות הח''כים מהרשימה המשותפת.
 
"אני לא יודעת אם נבחרתי בזכותם, לא יודעת. אני חושבת שהיה פה הסכם קואליציוני שהדבר היחיד שעבד זה הבחירה שלי הסעיף היחיד שעבד בממשלת האחדות. בתי המשפט במדינת ישראל סובלים מחוסר אמון דרמטי מהציבור. צריך לשנות כדי שהאמון יעלה, לא קרה כלום במשך המון זמן. היום אני רואה איך נבחרים שופטים במדינת ישראל והדלת המסתובבת מינויים בפועל- כולם מגיעים לועדה וממליצים מתוך 40 נבחרים 8, מי שלא נבחר נותנים לו מינוי בפועל וזה חוקי, אבל אמון הציבור נפגע מכך ומראה שהכל קומבינה. השמות היו בתוך הועדה והם לא נבחרו. כתבתי לנשיאת חיות מכתב ומחכים לתגובה, אבל אני לא מתרגשת מכך כי אני יודעת מה תהיה התגובה. אנחנו רואים את ההתערבות המשפטית בכל דבר בין אם הריסת מחבלים, פסיקות שונות וכמובן אביחי מנדלבליט שמכריח למנות אנשים, כמו גם שההסכם הקואליציוני לא תקף לפי הנשיאה חיות".
 
אם הועדה עצמה לא ממנה אף אחד, אז למה צריך אותה?
 
"הועדה עצמה צריכה להתפרק. צריכים להגיע למצב שנבחרי העם בוחרים את השופטים כמו שקורה בארה''ב ולסיים את הסיפור הזה. האמון כלפי מערכת אכיפת החוק והמשפט הוא נמוך מאוד, אמרתי נבצע שינויים לנשיאת בית המשפט העליון. נעשה שימועים בלייב היא הורידה מהר מאוד את הנושא מהפרק בטענה שעלולים להיחשף פרטים אישיים ואמרתי לה מי שמפחד שלא יעבוד בשירות הציבורי. הממשלה שקמה באה לעבוד למען הציבור, נתניהו חשב שיהיה אפשר לעבוד, אבל אי אפשר לעבוד עם כחול לבן. יש שם אנשים חסרי ניסיון, חבר'ה שמעולם לא העבירו חוק אחד באים אלינו ונותנים לנו הערות, זה מצחיק. ההסכם הקואליציוני אפשר לזרוק אותו לפח, כי אתה רואה ח''כים שבורחים מהמליאה ברגע ההצבעות. לשר המשפטים אבי ניסנקורן יש לו חלק משמעותי בפיצוצים עם כחול לבן. הוא לוקח אותם למקומות לא ברורים כי הוא רוצה לפרק אותם הוא הבעיה הפוליטית של כחול לבן".  
 
אם בני גנץ יוותר על ניסנקורן, הרוטציה תתקיים?
 
"תהיה רוטציה, אבל הבעיה הגדולה של בני גנץ שהוא חסר עמוד שדרה. בעבר ניהל אותו יאיר לפיד, עכשיו זה ניסנקורן. הוא ישב עם נתניהו ולמחרת הוא מקים ועדת בדיקה לצוללות? מה קורה פה? זה לא עובד ככה. אבי הוא שר המשפטים ואני לא מזלזת באנשים, אבל הוא לוקח את כל כחול לבן למדרון חלקלק של התרסקות. הוא יקים את מפלגת העבודה לתחייה, זו המטרה של ניסנקורן הוא בא ממנה ואסור לשכוח את זה".
 
האם אנחנו הולכים לבחירות?
 
"מדינת ישראל נמצאת בסיטואציה מאוד מיוחדת. בריאות וכלכלה וזה לא נכון ללכת עכשיו למנדט הבוחר, אבל אם בני גנץ לא יתפוס את המנהיגות אז הדרך לבחירות סלולה. נתניהו לא רוצה בחירות, אבל אם משתקים אותנו עד כדי מצב שאנחנו צריכים להישאר במליאה עד שעה 1 בלילה לגבות אותם אז חאלס".

הכניסה שלך לכנסת העירה את השד העדתי ומכנים אותך המרוקאית הצעקנית, אריאנה מלמד כינתה אותך כלבלבה, איך חיים עם המילים הללו?
 
"בהתחלה שנכנסתי לקלחת של השיח המתלהם כלפיי נפגעתי. עם הזמן אתה מבין שלא מתאים להם לראות את הילדה שגדלה באופקים והיום מעבירה חוקים ומנהלת את העניינים ושוברת אין סוף תקרות זכוכית. לא הייתה לי שום הנחה בשום מסלול שעשיתי בחיים. הוריי לא מיליונרים והם תמיד היו איתי לכל אורך הדרך. אני פה ואני פה כדי להישאר. האליטה מדברת בהתנשאות בגלל שאני מרוקאית ואישה ואני גאה בכך. חשבתי להחזיר אפילו את השם משפחה שלי אדרי כדי שכולם ידעו שאני ספרדייה גאה. הגזענות הזאת והמערכונים שעושים עליי, זה מביש. מיקי חיימוביץ סילקה אותי אמנם מהועדה וההתנשאות הזאת שאם אני הייתי עושה את זה, הייתי פותחת מהדורות עם כל הביקורות, אבל חיימוביץ יקירת הטלוויזיה לא היה על כך מילה. היא גזענית ולא נותנת לדבר".
 
אחרי 72 שנה הגזענות בין המזרחים לאשכנזים עדיין חיה קיימת ובועטת.
 
"אני לא מפחדת להגיד את כל מה שיש לי, למרות שהרבה לא אוהבים אותי ולא יודעים לאכול אותי. אני מוסיפה מנדטים לליכוד, המון אנשים חיכו לה ואני רואה את האהבה שיש להם אליי. הרבה שנים הליכוד אמר את הדברים לא בצורה ברורה ורצו למצוא חן וקצת פחדו גם".

לקראת יום הזיכרון לרה''מ לשעבר יצחק רבין ז''ל, דיברת על כך שההנצחה שלו צריכה להיפסק? "די הבנו" קראת לזה.
 
"לקחו ציטוט ודפקו כותרת. אמרתי שיגאל עמיר צריך להירקב בכלא ושאף נשיא לא יחנון אותו. רה''מ נרצח אחרי הסתה מאוד גדולה. שמאשימים אותנו שאנחנו רצחנו את רבין? איך משווים את זה אלינו? אנחנו פשוט בחרנו לאחר מכן את בנימין נתניהו. ההסתה הזאת מהצד השמאלי של המפה היא בסדר, אה? אין לי ספק שלרבין יש המון זכויות במדינת ישראל ונרצח בנסיבות דרמטיות ולא הגיוניות, אבל יש עוד אנשים שתרמו למדינת ישראל. מי  הסית בנימין נתניהו? היה שיח. השמאל שבא להם זה חופש הביטוי ושלא בא להם זו הסתה. מי שאמר שהוא לא אוהב את רבין לא ראיתי את זה כהסתה זה לא בא מהליכוד לכתוב על נתניהו הרצחת וגם ירשת זה מגוחך".

התקשורת נשארה אותו דבר, למרות שהימין בשלטון כבר 40 שנה.
 
"לוקח זמן לסדר את הדברים. למשל מיקי חיימוביץ האוטוריטה בתקשורת רצתה שיהיו קלפיות ניידות, של מי הפטנט הזה חתום וכתוב של ההסתדרות ואלה עושי דברו של ניסנקורן. הכל כל כך מקולקל וייקח זמן לסדר את הכל. שהחלטתי להיכנס לחיים הציבוריים הגעתי לשרת את הבוחרים שלי. השתיקה של החברים שלי בליכוד? הם הפכו להיות ממלכתיים מדי. אני לא חושבת שיש דיקטטורה בליכוד. המפלגה היחידה שנשארה דמוקרטית בכל המפלגות בישראל זה הליכוד, כל היתר דיקטטורה". 
 
מה הקרבה שלך לזוג נתניהו?
"אני לא קרובה אליהם יותר מדי, אבל היחסים שלי עם המשפחה הם טובים. ליוויתי את הגברת נתניהו לבית המשפט גם שלא הייתי ח''כית. חשבתי לתת לה גיבוי על כל מה שהיא עוברת והיא משלמת על כך מחיר מאוד כבד. אני רואה בכך גאווה וזכות, אין לי בעיה לשלם את המחיר עבור נתניהו ומשפחתו ולקבל את הריקושטים מהתקשורת כי הם קרובים לליבי. אחרי שאני יוצאת מפגישה עם נתניהו, אני מרגישה שאני יכולה לנסוע מקרית שמונה ועד אילת ברצף. האיש עם כוחות אדירים, יכולות והבנה מטורפת - הוא חכם ביותר".
 
האנשים הקרובים ביותר לנתניהו כולם מרוקאים, איפה האשכנזים של הליכוד?
 
"הסיפור העדתי בליכוד לא תופס. הליכוד מתנהל כמו משפחה והסיעה מאוד מגובשת סביב נתניהו. הוא לא מסתכל על ספרדים אשכנזים - אנחנו מתנהלים כמו משפחה. אנחנו מעריצים את בנימין נתניהו הוא הכי נכון למדינת ישראל. כשיש לי ביקורת על נתניהו אני משמיעה. מתעסקים הרבה עם הגברת שרה נתניהו שעושה הרבה למען נשים, ילדים חולי סרטן ויש לה פעילות ענפה ובתקשורת מתעסקים בדברים הצהובים. היא פועלת למען אלימות נגד נשים יחד עם רה''מ שהביא בשורה להקים רשות למניעת אלימות במשפחה ואת כל זה לא תשמע בתקשורת, את הדברים הטובים לא תשמעו שם. בלי שליחות הזוג נתניהו לא היו מחזיקים מעמד".
 
האלימות נגד נשים, לא נעצרת.
 
"יש אלימות גדולה גם בתוך החברה הערבית וצר לי שאיימן עודה צועק מעל דוכן הכנסת להכנס בהם, תכו בהם, אבל שרצו לפתוח תחנות משטרה הוא לא רצה וזה צביעות. בנינו תוכנית למען מניעת אלימות נגד נשים יחד עם רה''מ והשרה אורלי לוי אבקסיס והיא תעבוד תסמכו עליי".
 
רוצים להפיל את נתניהו? את באמת מאמינה בזה שכל המערכת המשפטית על נתניהו?
 
"הוגש נגד בנימין נתניהו כתב אישום על עבירה שלא קיימת בספר החוקים. אמר את זה שי ניצן באחד מהכנסים של לשכת עו''ד, אבל אנחנו עושים פיילוט לכך. זה פשוט טרפת, הוא לא קיבל סיקור אוהד. איפה יאיר לפיד שלמשך השנים מקבל סיקור אוהד שהם נמצאים מחוץ לעבירת השוחד. באותו היום שהייתי בבית  המשפט איתו, אמרתי לכולם שאני הולכת לחזק את האיש שעשה בעשור האחרון למדינת ישראל מה שאף רה''מ לא עשה. נושא הקורונה שכולם מדברים על הבעיות הכלכליות הקשות, אם מדינת ישראל לא הייתה נכנסת חזקה כלכלית למשבר היינו רואים קטסטרופה וזה קרה בזכות בנימין נתניהו. כחול לבן לא נכנסו בידיים נקיות לממשלה אלא אך ורק להפיל את בנימין נתניהו. אמרתם שאתם באים לעבוד בשביל הציבור, אז תעבדו".
 
את מי בנימין נתניהו מכשיר אחריו להיות רה''מ של מדינת ישראל? כי כל מי שמתקרב, מורחק מעבר לים.
 
"בנימין נתניהו לא מרחיק אף אחד. נכון למדינת ישראל שהוא יהיה פה עוד מספר שנים טובות והכל פתוח מי יהיה אחרי".
 
הייתה לך הצעה שהרימה הרבה גבות וכעס, לבטל את לשכת עו''ד בישראל.
 
"הנחתי הצעת חוק בנושא, אי אפשר להתקדם בשום דבר. ניסנקורן מסנדל אותנו כל הזמן. לשכת עו''ד חברה בתוך הועדה למינוי שופטים וראינו מה היה בעבר, האבסורד הוא גדול. החברים שבוחרים את השופטים היום, מופיעים באולמות בתי המשפט זה נראה לכם הגיוני? אומרים לי שהשותף שלו יכול להופיע וכביכול יש חומה סינית על מי אתם עובדים?"
 
האם יהיו פריימריז בליכוד ברגע שיש בחירות?
 
"באופן אישי אני רוצה בחירות למרות שלפי הסקרים אני בחוץ, אבל אני תמיד מאמינה. יש גוף בוחר לליכוד 140 אלף אנשים. נתניהו זוכר לכולם שהם עוזרים לו".
 
נפתלי בנט יהיה  השותף החדש בממשלה החדשה במידה ותקום?
 
"אני לא מתרשמת מהמספרים הגדולים של בנט. חניון הקולות של בנט יתרוקן ולא בגלל שהקשית של נתניהו עוד לא יצאה, בנט פעם אומר שהוא ימין ופעם הוא שמאל, אני לא יודעת אם הימין יאהב את זה. אני לא יודעת אם בנט יהיה רלוונטי בכלל והמפה תסתדר ברגע שיהיה תאריך לבחירות. אני בטוחה שעם ישראל לא טיפש ומה צריך ללכת לקלפי ולשים בפתק. בנימין נתניהו ניהל את המשבר הראשון לבד והיה מצוין. בחלק השני עם גנץ היו בעיות, אבל נתניהו היה עיקש. ביקש סגר ואנחנו רואים את ממדי התחלואה שירדו ואני מקווה שימשיך ככה. השלום עם המפרציות יכניס המון כספים למדינת ישראל. רה''מ נתניהו עבד על הדברים האלה במשך עשור, אז הוא אמור לשתף עכשיו את גנץ ואשכנזי שיאכלו לו מהקצפת? לא נראה לי".
 
מה אנחנו לא יודעים על אסנת מארק?
"אני בן אדם מאוד רגיש ואוהבת את מה שאני עושה כיום. אני חולמת להיות שרת המשפטים של מדינת ישראל וזה החלום של ח''כ אסנת מארק שגדלה באופקים זה יהיה חזק וזה מבחינתי יהיה סגירת מעגל מושלמת".    
 
קרדיט בהכנת הכתבה: אביחי חיים