• דף הבית
  • ח''כ אוריאל בוסו: 30 אחוז מבוחרי הליכוד בוחרים ש''ס ונתניהו

ח''כ אוריאל בוסו: 30 אחוז מבוחרי הליכוד בוחרים ש''ס ונתניהו

 

ח''כ תנועת ש''ס בראיון לרדיו סול: "המפלגה שלנו הכי עוצמתית ויציבה בישראל. ברגע שלא נהיה בקואליציה לא נוכל לעצור את החוקים נגדנו". עוד הוסיף : "צריכים להתפלל שאריה דרעי ימשיך להנהיג אותנו, אנחנו היחידים ששומרים על מסורת העם היהודי". אוריאל בוסו התראיין ל''רדיו סול'' בתוכנית ''שישי פוליטי'' בהגשת נפתלי בן סימון ושוקי אברהם.
 

שלום ח''כ אוריאל בוסו, מקומך בטוח לקראת הבחירות הבאות במידה ויגיעו בקרוב?

"אנחנו מאמינים שאנחנו נמצאים במקום שאנחנו צריכים להיות. במשך 14 שנה כיהנתי כמ''מ ראש העיר פתח תקווה, עיר מגוונת ונבחר ציבור שמגיע לכנסת לאחר ניסיון מוניצפלי זה ניסיון אדיר. נגעתי בכל התחומים ואני מגיע לכנסת אחרי שנגעתי באזרחים מקרוב".
 
אז אתה מודל החיקוי לפוליטיקאי החדש של ש''ס- מעורה בקהילה, בוגר שירות צבאי ולימודים אקדמאיים?

"יש את זה, אבל יחד עם זאת ש''ס מייצגת את בני התורה הספרדיים ועדות המזרח. הרב עובדיה שהקים את התנועה היו 5-6 ישיבות ספרדיות, בלי רבני ערים וכו'. היום למעלה מ-50% מבני התורה בישראל הם מעדות המזרח מי היה מאמין לכך ואנחנו מייצגים אותם בעוז ובגאון. המפלגה שלנו נותנת פתחים לכלל העם וזה מה שעשינו במהלך השנים". החילוניים לא מתחברים לש''ס וגם הספרדיים לווא בהכרח, ש''ס דואגת אך ורק למצביעים שלה, אז איך אומרים שדואגים לכולם? "אנחנו דואגים למסורת ישראל. אם כל הספרדים בישראל  היו מרגישים שש''ס זה הבית שלהם, היינו היום עם 50-60 מנדטים, אבל זו לא המטרה שלנו. בימינה למשל רצו למצוא חן בקהילה הלהט''בית אז הם נמנעו בהצבעה זוכרים? אז אם הפוליטיקה היא לרצות את כולם, אבל מאבדים את הדרך בסוף מאבדים את המנדטים. תנועת ש''ס נעה תמיד בין 8-10 מנדטים, הספרדיים הם 5 מנדטים, אבל כל השאר הם אזרחים מסורתיים ימניים שדוגלים בחברתיות. שאל את פרופ' גמזו, אריה דרעי ביקש שוויוניות. עד היום אריה דרעי לא מתפלל בבית הכנסת. התקשורת רוצה לצייר דברים אחרים. אם עושים בחירות עם שני פתקים, אנחנו היום עם 20 מנדטים".
 

יש אכזבה עמוקה מתנועת ש''ס שהולכת ומתחרדת יותר ויותר, ואנשים מרגישים כאילו הם שבויים של ש''ס אפילו יש לומר כאילו ש''ס לכאורה סוחטת את האזרחים החילוניים.

"מנסים לצייר אותנו כאילו אנחנו כפופים למישהו וזה לא כך, רק לגבי מועצת חכמי התורה. אנחנו מפלגה חברתית היחידה שנשארה בכנסת היום, תגיד לי חברה אחת כזאת. תבדקו מה עושה אריה דרעי כשר הפנים ברשוית, הוא לא פועל סקטוריאלי. יש דברים שלא רואים, חובת ההוכחה עלינו. התקשורת הצליחה במשימה שלה להאשים את החרדים בהכל, לצערי הרב. התקשורת מציירת באנטיות את המפלגה ובכלל את כל המגזר הדתי חרדי. ביצענו הסגרים מרצון, אבל אף אחד לא דיבר על כך. הראו תמונות בתקשורת שאנשים רוקדים בישיבות, אבל האנשים הללו היו ביחד חודש וחצי ולא נדבקו".
 
מה התרומה של ש''ס לחברה הישראלית ב-40 שנות פעילות פוליטית?

מ"בחירות אחרי בחירות תמיד חשבו שש''ס בדרך לסיים את תפקידה, אבל פעם אחר פעם אנחנו מפלגה יציבה עם 8-9 מנדטים לעומת הבית היהודי שבאזור אחוז החסימה, ימינה בעבר שירדו ובלעדינו לא תהיה מסורת. אנחנו הסממן הימני היחידי בפוליטיקה הישראלית ומגנים במקומות שצריך. איפה שנהיה נמשיך לשמור על ערך חיי הנישואין על פי מסורת ישראל היהודית, ערך הכשרות ואם הכל יהיה פרוץ, יהיה קשה להסביר את זה לדורות הבאים. ברגע שאנחנו בקואליציה יש מחוייבות לא להפר את הסטטוס קוו ולהמשיך הלאה, ברגע שאנחנו לא שם וראינו זאת בעבר עם יש עתיד והליכוד, כמה חוקים אנטי דתיים עברו? ולכן יש לנו כוח פוליטי לשמור עלינו".  
 
הסקרים נותנים 9 מנדטים לש''ס, פעם הייתם 15-17 מנדטים והיום מדובר על נישה חרדית נטו.

"תרשה לי לתקן, בבדיקות שלנו ושל המכון הישראלי לדמוקרטיה, 5-6 מנדטים הם חרדים ו-9 מנדטים היום זה 17 בעבר. לפי דו''ח של הליכוד - 30% מבוחרי הליכוד אם יש להם אפשרות לשים פתק שני היום, הם שמים ש''ס ונתניהו ואז אנחנו חוזרים ל-17 מנדטים. זה אומר שבתוך הליכוד יש הרבה מסורתיים. כל הצעות החוק של חברי ש''ס הצעות חוק חברתיות. חוק הפיקדון זה אינטרס מובהק של תנועת ש''ס. "למה זה רק שלנו? כל משפחה שיש להם 6-7 נפשות שותים ליטר וחצי. לא צריך להטיל מיסים על הציבור וכל הטלה כזאת אנחנו נגד. היינו נגד העלאת הקנסות וגם לעסקים שהתנגדנו. היום לעבור ברמזור אדום זה סכנה נכון? לא שמעתי על כך שצריך לתת קנס 50 אלף שקלים".
 
אז אתה משווה לעבור ברמזור אדום לעומת לחלות בקורונה?

"אני אסביר, שהעבירו בחוק הגדול של הקורונה קנס 5,000 שקלים למוסד ציבור שיפר את ההוראות וההנחיות אף אחד לא דיבר ויישרנו קו. יש הסתה מכוונת לגבי המוסדות החרדיים. כנראה שהמקדם הדבקה לא קשור לערים החרדיות כי הם הפכו לירוקות. ראשי ערים אמרו שהם הולכים לפתוח, אף אחד לא דיבר על הקנסות. אף אחד לא נותן את הדעת למי לתת את הקנס לעמותה? להורים? לראש העיר שהורה לפתוח? אנחנו לא מעודדים להפר הנחיות. אנחנו המדינה הראשונה והיחידה שסגרה מוסדות חינוך".
 
מה תעשו כדי לחבר את הקרע במדינת ישראל והאם זה אפשרי לאחות אותו בכלל?

"אנחנו חייבים לבצע חיבור, אנחנו מאוד מודאגים. הקורונה אמנם תחלוף, אבל הפצעים ייקח להם זמן עד שיגלידו. אנשים נהיו ממותגים בחזות שלהם, אני הולך בחוץ מתייחסים אליי כמו לחרדי מפיץ מחלות שכמובן זה לא נכון. עשו פה דה לגיטמציה נוראית לציבור החרדי והכעס האמיתי שלי הוא על חבריי הפוליטיקאים. צריך לעבור את הקורונה ביחד ולא בנפרד. היה תחקיר של רביב דרוקר על עולי ברית המועצות שמגיעים לקבל דרכון ישראלי והולכים, שמעת מישהו מש''ס שגידף זאת ואת ישראל ביתנו? אנחנו לא נסית את הציבור כדי לגרוף קולות ויש פוליטיקאים שלא בוחלים בשום אמצעי לשסות ולגרוף עוד קולות".
 
אולי ש''ס צריכה לחשוב מחדש כדי לקבל את מספר המנדטים שימינה על פי הסקרים צפויה לקבל, אתם הולכים אחרי נתניהו כצאן מובל לטבח. או לפי הרב עובדיה עיזה עיוורת.

"אתה באמת מאמין שמה שמראים את המספרים האלה ימינה תקבל? בסיבוב הראשון של הקורונה הייתה ממשלת מעבר קטנה ועברנו את הגל הראשון בצורה יפה. היה ניהול נכון והצליחו לקבל החלטות. בממשלה הגדולה הזאת קשה לקבל בה החלטות. אני לא יודע אם היא הגיע לסוף דרכה ויחד עם זאת אומר שרה''מ נוהג באחריות רבה. הוא נלחם על חיי העם, הוא יודע שיכעסו עליו, אבל הוא יודע שבסוף הציבור יודה לו. אני רואה את הפעולות שלו הוא פועל ללא לאות 20 שעות ביממה למען הציבור ואני לא סנגורו של נתניהו".
 

עד מתי הרומן של נתניהו ודרעי ימשיך?

"מדובר בשני אנשים מאוד חכמים ושקולים. הם בעלי הניסיון הגדולים ביותר והם רואים שפה משותפת ואת טובת העם. דיברתם על כך שש''ס נלחמת עבור בתי הכנסת והבוחרים שלה, למה שמירי רגב נלחמת על לפתוח את השמיים לא אומרים שהיא נלחמת עבור ציבור סקטוריאלי? רק שאריה דרעי מדבר על בתי הכנסת זה נראה אחרת. בגלל זה דיברנו על הפגנות מול בתי כנסת, לא הגיוני שלא יאכפו את ההפגנות ויאסרו על בתי כנסת ועל אנשים להתפלל כי ברגע שאתה אומר את השם בלפור אתה משוחרר וזה קרה לי בדרך לירושלים".
 
אז הלך על גנץ?

"אריה דרעי היה השדכן בין בנימין נתניהו לבני גנץ, הוא לא יכול להיות גם יועץ נישואין בסוף הזוג צריך לחיות ביחד. זה לא פרקליט מדינה ולא תקציב זה לא הויכוח. אני לא יודע אם נגיע ליום שבו גנץ יהיה רה''מ, אבל אני מקווה שהמנהיגים הללו יתעלו מעל כל שיקול, ויקיימו את ההסכמים. בחירות זה הכי גרוע לעם ישראל מבחינה חברתית וכלכלית".
 

מה סוד הקסם של אריה דרעי?

"אני מסתכל עליו בישיבות סיעה והוא מטפל בכל כך הרבה דברים. תעשו ניסיון שלחו לו הודעה ותראו שזה יטופל באותו היום ברמת הפרט ותזכה למענה. הוא עובד קשה. אנחנו צריכים להתפלל שלאריה יהיה את הכוחות להמשיך בש''ס. הוא שולט על כל מה שקורה בתנועה ועל התקציבים השונים, מקבל את כל ההחלטות למען העם והוא איש משפחה בואו לא נשכח. הוא קורא ולומד כל הזמן ואין לי ספק שאנחנו בידיים טובות".
 

אתה מוצא דברים דומים בין שרה נתניהו ליפה דרעי?

"אני לא רוצה לתת ציונים, אבל יפה דרעי היא אישיות מיוחדת. היא הרוח הגבית שלו והוא תמיד אומר את זה".
 
למה לא מקבלים החלטות לפני הזמן והכל בדקה ה-92 בנוגע לכל האיסורים והפתיחה של הקורונה?

"הקורונה הוא אירוע מתגלגל, כל הזמן יש נתונים חדשים לפי משרד הבריאות כמה חולים כמה מקדם ההדבקה, עומס בתי החולים וכו'. כשלנו בהסברה כלפי הציבור".
 
 מה היה בין אריה דרעי לאביגדור ליברמן?

"לא מאמין שמישהו יודע מה היה שם, אבל כנראה שליברמן פחות אהב את הנאמנות של דרעי לנתניהו וזה הפריע לו".
 
האם ש''ס והליכוד יתאחדו בעתיד כי ה-DNA הוא כמעט אותו דבר.

"אני מסכים עם כך חד וחלק, אבל יהיה קשה להתאחד. זה אולי החלום של הליכוד, אבל לא שלנו. אם תשאל את ביבי היום מה אתה מעדיף שיהיה יותר מנדטים לש''ס או לליכוד הוא יעדיף לש''ס כי אצלנו יותר נאמנים מהליכוד לרה''מ נתניהו".
 
האם נראה רבנית במפלגת ש''ס בקרוב?

"הנשים החרדיות לא רוצות לעמוד בפריים כי זה הייחודיות שלנו. אנחנו משלמים על כך במנדטים אנחנו יודעים את זה, אבל זה הדרך שלנו. הנשים שלנו עומדות מאחורי הבעלים ועובדות ואנחנו מתפרנסים יחד איתם"
 
הציונות הדתית פתוחה הרבה יותר מכם והיא מרוויחה מכך ורואים זאת גם במנדטים

"התנודתיות שם משמעותית פעם הם עולים, פעם הם יורדים ופעם הם נמחקים. זה בגלל שילוב נשים, רק שאין קו אחד מסויים אתה מאבד את הדרך. אנחנו דוגלים שאישה לא צריכה להיות בפרונט כי כל אחת שתרוץ לפוליטיקה תצטרך להיות בתקשורת ולנאום מעל דוכן הכנסת וזו לא הדרך המסורתית ויש דברים שלא מיושנים, גם יין מיושן הוא יותר יקר".
 
אנחנו שומעים על כוללים ובתי מדרש שלא מקבלים בנות ספרדיות, איפה ש''ס נכנסת לתמונה כאן?

"במקום שימשיכו להתדפק על המוסדות האשכנזיים, ש''ס פותחת מקומות ספרדים ועושה זאת בגאון ובגאווה. יש לנו יותר לימודי ליבה ממקומות אחרים והחינוך התורני. יש דברים שהאשכנזים רוצים את הייחודיות שלהם ושיגדלו האחוזים, אבל היום הציבור החרדי ספרדי גדל מספר מונים ויש מוסדות שאם יחליטו לא לקבל חרדים יסגרו את המוסד".  
 
מה אתה רוצה ומקדם בכנסת?

"אהבתי לגעת באזרח כי באתי מהשירות המוניציפלי, לא התעייפתי. אני 14 שנה הכירו את האוטו שלי שהוא חונה במשרד ומחכה לקבל את התושבים בפתח תקווה וזה מה שאני מביא לכנסת בכל התחומים. הגשתי הצעת חוק לגבי המתמחים של עורכי הדין, יש עוול מתמשך שם. אני לא מתכוון להוזיל את התפקיד, אבל 3-4 שנים של לימודים בעלויות גבוהות ועוד שנה וחצי של התמחות בשכר מינימום ורק אחר כך לבצע את מבחני הלשכה זה לא הגיוני. אני אביא לתיקון שמבחני הלשכה יהיו בסיום התואר ולא כמו היום ריצת מרתון מטורפת שרבים מהם לא עוברים והמקרים שהגיעו אליי מסמרי שיער. בנקודה אחת מאבדים את כולם, רוצים לדלל? בכיף, אבל בחוכמה. אני מקווה שיהיה בשורה בקרוב בנושא הזה".
 
העסקים הקטנים והעצמאיים לא שכחתם אותם?

"לא, יש הצעת חוק שנוגעת לדמי אבטלה לעצמאיים ועסקים קטנים כמו לשכירים שיו''ר הקואליציה, ח''כ מיקי זוהר וש''ס מקדמים. העברתי בועדת כספים שלא יהיה אפשרות לעקל את מענק הקורונה שזה עזרה גדולה להרבה תושבים במדינה".
 
האם ש''ס מפלגה ציונית? "ש''ס מפלגה חרדית מסורתית וציונית".  

קרדיט בהכנת הכתבה: אביחי חיים