• דף הבית
  • זאהי ארמלי: עדיין לא מאמין לנתניהו, אבל הדלתות פתוחות בפניו

זאהי ארמלי: עדיין לא מאמין לנתניהו, אבל הדלתות פתוחות בפניו

מאת אביחי חיים
 
שחקן העבר של הירוקים בראיון לרדיו סול וישראל ספורט: ''אליפות עושים ולא מדברים, זוהי השנה של מכבי חיפה אין ספק'', ''לא מגדלים היום חלוצים ולא עובדים איתם נכון'', ''יענקלה עשה בשכל שהביא את אצילי'', ''הכדורגל בליגות הנמוכות שכונתי''
 
זאהי ארמלי בן ה-63 נחשב לאחד מסמלי המועדון של מכבי חיפה ומלך השערים של המועדון הירוק. החלוץ הופיע בנבחרת ישראל 28 פעמים ואף כבש 10 שערים ונחשב גם היום לאחד החלוצים הגדולים בכדורגל הישראלי כאשר החותמת הגיעה בשנת 2009 שנבחר להיכל התהילה. לאחר הפרישה, אימן במספר מועדונים בעיקר בליגות הנמוכות ויש לו בטן מלאה על ההתנהלות של הקבוצות בכדורגל הישראלי: "אנחנו נופיע למשחקים באירופה, אבל נישאר באותה הרמה שלנו"

זאהי ארמלי התראיין ל''רדיו סול'' בתוכנית הספורט ''עד הסוף'' בשיתוף עם אתר ''ישראל ספורט'' המשודרת בכל יום חמישי בין השעה 10:00-11:00, בהגשת אביחי חיים ושוקי אברהם.

מה שלומך בימים אלה, זאהי ארמלי?
"הכל כרגיל עד כמה שאפשר, הלכתי להתחסן בפעם הראשונה ואני כעת מחכה למנה השנייה ונקווה שבקרוב זה יהיה מאחורינו".

ההשפעה הגדולה שלך על מכבי חיפה הייתה אבסולוטית בזמן שאתה שיחקת על כר הדשא.
"לא גדלתי במחלקת נוער, אף אחד לא טיפל בי והדריך אותי מגיל קטן להיות שחקן כדורגל. כל ההשראה שלי הגיעה מצפייה בטלוויזיה, שם הייתי רואה את הכדורגל האמיתי ואז מנסה לשחזר את זה במגרש. עברתי את כל הליגות מהתחתית אי שם בליגה ג' עד ההופעות שלי בליגת העל, הגעתי בגיל 26 לליגת העל ואם מישהו היה מגלה אותי מוקדם יותר, אז הייתי מגיע בגיל צעיר יותר לדעתי. חשוב להבין, רק בגיל 15 שיחקתי כדורגל בהפועל שפרעם שזה הבית שלי, ושם המאמן חיזק אותי ובנה אותי היטב. הכוח המתפרץ שלי, הנגיחות ואין ספור השערים, הכל בזכות המאמן שלי מגיל 15, לא אשכח לו את זה בחיים. צריך לעבוד קשה ובלי זה אי אפשר להגיע לטופ של הכדורגל הישראלי".

יש כישרונות בכדורגל הישראלי, אבל חלוצים אמיתיים ישראליים כמו בעבר לא גדלים כאן.
"אני מסכים, היום יש רק את ערן זהבי שאני מוריד בפניו את הכובע, כל השאר מחממי ספסל בליגות באירופה כמו מונאס דאבור שגם לו יש תקופות טובות יותר ופחות, אבל זה לא ברציפות. לא מגדלים היום חלוצים ולא עובדים איתם נכון. חלוצים צריכים לדעת לשים את הכדור ברשת והיום בישראל, רוב המאמנים חושבים הגנה במקום התקפה. כולם רוצים לשמור על התוצאה ורק במקרי חירום הם הולכים על כל הקופה. חסר את זן המאמנים כמו שלמה שרף שלא פחד מכלום".

איך אתה רואה את העתיד של הכדורגל הישראלי?
"אנחנו נופיע למשחקים באירופה, אבל נישאר באותה הרמה שלנו. זה היכולת האמיתית שלנו, קשה להתגבר על המנטליות הישראלית ולעלות לשלב הבא. אנחנו רחוקים מאוד מהנבחרות ברוב המקומות באירופה וכמובן בין השחקן הישראלי לאירופאי. צריך להביא מאמן לנבחרת ישראל ברמה גבוהה, אירופאית שיכול לקחת את השחקנים הלאה הכי רחוק שאפשר".

ההחלטה להמשיך עם וילי רוטנשטיינר, כמאמן נבחרת ישראל לדעתך היא לא נכונה?
"היא לא נכונה לגמרי, עד היום לא הצלחנו והגיע הזמן לחדש. אנחנו זוכרים רק את התקופה של שלמה שרף שהייתה הטובה ביותר של נבחרת ישראל ואין לנו היום שחקנים ברמה גבוהה כמו בעבר. צריכים להביא מאמן ברמה גבוהה זר, שמבין כדורגל ויודע איך לנהל כי כל מה שעשו עד היום היה ברמה נמוכה מאוד. היו תוכניות להתאחדות, אבל שום דבר לא בוצע כמו שצריך".

התאמת כמו כפפה ליד למכבי חיפה.
"אני הייתי צריך לשחק במכבי חיפה והמועדון היה צריך אותי וזה מה שקרה. מאז שהגעתי הצלחנו לצמצם את הפער מהמוליכה בית''ר ירושלים ולהפוך את הקערה על פיה. זכינו באליפות הראשונה של המועדון וזה היה דבר היסטורי ומאז לא הסתפקנו באליפות אחת, המשכנו הלאה לזכות בתארים. הכימיה שהייתה לי עם השחקנים סלקטר, רוזנטל, אהרוני, ממן, אבוקרט ועוד אי אפשר ללמד בשום מקום. זה החומר המשובח שהביא להצלחה של המועדון והראייה לכך השערים הרבים שהבקעתי למען הירוקים".

הרומן עם מכבי חיפה לא הרבה זוכרים, היה יכול להסתיים אחרת לגמרי במידה והיית היום במכבי ת''א.
"המו''מ עם מכבי ת''א לא התחיל רשמית, היו גישושים גם מצד בית''ר ירושלים והפועל ת''א, היו המון הצעות, אבל בסוף בחרתי במכבי חיפה. אני הייתי השחקן הכי טוב בארץ. זה היה בזמנים שהתחילו לצאת לאירופה, בדיעבד גיליתי שיובנטוס האיטלקית פנתה למכבי חיפה בזמנו ורצו שאבוא למבחינים, הם העלימו את זה ממני. לכו תדעו איפה הייתי נמצא היום אם זה היה קורה".

השנה מכבי חיפה עם ברק בכר, תשיג את המטרה ותזכה באליפות?
"להגיע למקום הראשון זה לא רע, אבל לשמור עליו זה קשה מאוד. אליפות עושים ולא מדברים, אך זוהי השנה של מכבי חיפה אין ספק. מכבי ת''א פחות טובה העונה ואין קבוצות שיכולות להתמודד עם הקבוצה. הצטרפותו של עומר אצילי למועדון תחזק מאוד את החלק ההתקפי של הירוקים כי רוקאביצה לא יכול לבדו לסחוב את חיפה על הגב שלו. אם מכבי חיפה תנצח את מכבי ת''א היא תהיה אלופה העונה".

מה דעתך על פרשת עומר אצילי, האיומים והתלונה במשטרה. העליהום סביב יענקלה ומכבי חיפה בנוגע לקטינות- מוגזם או מוצדק?
"התיק נסגר מחוסר אשמה, אבל אין לי ספק שהוא טעה בשיקול הדעת שלו. צריך להסתכל קדימה, יענקלה לקח את זה עליו לבנות את השחקן מחדש ואני מקווה שהוא יידע לעשות זאת על כר הדשא ולעזור למכבי חיפה, כי כדורגל הוא יודע. יש אנשים שלא אוהבים ולא יאהבו לראות אותו משחק, אבל בסוף כולנו בני אדם וצריך גם לסלוח. יענקלה עשה בשכל שהביא אותו. להבדיל אלפי הבדלות פרשת המין של שחקני נבחרת ישראל בדנמרק, זה בושה ואסור שדבר כזה יקרה בשנית, יש בתי משפט והם קבעו לגבי דינו של עומר אצילי, עכשיו יוצאים לדרך חדשה ואין לי ספק שהוא יראה מה הוא יודע".

הגעתו של בנימין נתניהו לנצרת והחיבוק לחברה הערבית בישראל, אתה מאמין לו?
"זה קמפיין בחירות. נתניהו איש חכם מאוד, הוא יודע איך לנצל את המצב. הוא עשה הרבה טעויות כלפי המגזר הערבי ואני לא יודע אם הוא מאמין לעצמו בכל מה שאמר שם, אבל אם הוא אמיץ הוא חייב לבטל את חוק הלאום. אם אתה כל כך אוהב את החברה הערבית ורוצה שוויון וכו', הוא חייב לבטל את החוק המפלה. כמו כן, לבצע מהפך ולהיכנס לכפרים וליישובים הערבים ולהתחיל לפעול למיגור הפשיעה בחברה הערבית. ברור מאליו גם שגם העניין עם הפלסטינים חייב להיפתר. צריך לתת להם מדינה שיחיו בשקט, אנחנו נחיה בשקט והכל יסתדר, שיבטיח שתוקם מדינה פלסטינית ליד ישראל. כרגע, במשפחה והחברים ובכלל לא מאמינים לנתניהו, הוא צריך לפעול עכשיו ולהוכיח".

אחרי הביקור בנצרת, אם נתניהו ירצה להגיע לשפרעם הדלתות פתוחות בפניו?
"אני חי בשפרעם וכל אחד שרוצה לתמוך ולעזור ליישוב אהלן וסהלן. אני לא מאמין לנתניהו, אבל הדלת פתוחה בפניו בשפרעם".

בעבר אימנת בליגות הנמוכות של ישראל, יש מחשבה לחזור לשם אולי לקפוץ לליגת הלאומית או ליגת העל בעתיד?
"יש לי תעודה ומה שצריך, אבל אני כבר 4 שנים לא מאמן. הכדורגל בליגות הנמוכות שכונתי, לא מנוהל כמו שצריך וכל אחד שיש לו קצת כסף נכנס לניהול הקבוצה ולאנשים האלה אין מושג. יש ארבע קבוצות מהמגזר בליגה הלאומית וסכנין מנסה להישאר בליגת העל, אבל בליגה א' ב' וג' אי אפשר לאמן שם".