הזוכים בפרס תור הזהב 2017

פרס תור הזהב המוענק זו השנה השלישית, נועד לעודד יצירה איכותית של יוצרים וחוקרים החיים במדינת ישראל, בהשראת תקופת תור הזהב שהתאפיינה ביצירה גדולה לצד פתיחות ורב תרבותיות.
 
"פרס תור הזהב" לקידומה וטיפוחה של יצירה איכותית בידי יוצרים וחוקרים החיים במדינת ישראל מוענק זו השנה השלישית. הפרס נועד לקדם ולכבד אישים המקדמים ומבססים את התרבות בישראל והנם מעמודי התווך המרכזיים של  ההוויה הישראלית. הפרס מעודד את שמירתם והתחדשותם של מסורות תרבותיות וקידום דיאלוג בין תרבותי ובין דתי בחברה בישראל. "פרס תור הזהב" נועד לבטא הוקרה על פועלם של יוצרים בתחומים: שירה, ספרות, מוסיקה, אמנות הבמה והמסך, וכן על פועלם של חוקרים בתחומים: היסטוריה, מחשבת ישראל, הלכה, מנהג, תרבות, אמנות, לשון, ספרות וחברה, וכמו-כן על מפעל חיים ליחידים בגין הישגים חברתיים ו/או תרבותיים. קטגוריה זו של מפעל חיים נועדה לבטא את ההוקרה, הכבוד והחשיבות לעשייה ציבורית בעלת השפעה ניכרת על תיקון עולם, צמצום פערים חברתיים, קידומו של מרחב ציבורי רב-תרבותי ועוד. ייחודו של "פרס תור הזהב" הוא בעולם התוכן והערכים שמייסדי הפרס מבקשים לקדם בחברה הישראלית, בדגש מיוחד על רב-תרבותיות חיונית ומתחדשת הנותנת ביטוי למגוון הקבוצות והקהילות בישראל. הפרס מתכתב עם תהליכים תרבותיים המתרחשים בעיר אשדוד שהפכה סמל לישראליות רב-תרבותית, המשלבת את תרבות הקהילות החיות בישראל עם יצירה תרבותית ישראלית עכשווית. הפרס המוענק בחול המועד פסח, ניתן השנה לשלושה זוכים, המזוהים עם מצוינות גבוהה ושיצירתם נוגעת בעולם הערכים  המזוהה עם מוסד פרס תור הזהב. השנה, יוענקו פרסי תור הזהב בעבור שלוש קטגוריות: בקטגוריית המחקר- פרופ' משה בר אשר / בקטגוריית המוסיקה- ד"ר אבי עילם אמזלג / בפרס מפעל חיים- הגב' ריימונד אבקסיס
 
מנימוקי השופטים: על הבחירה בפרופ' משה בר-אשר לזוכה בקטגוריית המחקר:פרופ' משה בר-אשר, מכהן כנשיא האקדמיה ללשון העברית וכחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. נחשב לגדול חוקרי לשון חכמים ומגדולי חוקרי הלשון העברית בדורנו, ומוביל המחקר בתחום המסורות והלשונות של יהודי צפון אפריקה ושל קהילות פרובנס. פרס תור הזהב מוענק לו על תרומתו הכבירה במשך יובל שנים לחקר הלשון העברית והארמית לתקופותיהן ולחקר הערבית המוגרבית ותרבות יהודי צפון אפריקה.
 
על הבחירה בד"ר אבי עילם-אמזלג לזוכה בקטגוריית המוסיקה: ד"ר אבי עילם-אמזלג, מוסיקולוג. סגנונו המוזיקלי מאחד מסורות אנדלוסיות ומערביות, שימש כמנצח וכמנהל המוסיקלי הראשון של התזמורת האנדלוסית הישראלית ועבודת הדוקטור החלוצית שלו על שירת הבקשות נחשבת לאבן דרך מכוננת בתרבות הישראלית. פרס תור הזהב מוענק לו על יצירת מוסיקה ישראלית-אנדלוסית חדשה מתוך ידיעה עמוקה של מסורת אבותיו, שצבר מהתנסות אישית אך גם ממחקרים אקדמיים מקוריים. על סמך הישגיו בתחומי ההלחנה, הביצוע והמחקר של המוסיקה האנדלוסית ושירת הבקשות בישראל ומחוצה לה ובהנחלה של תרבות מוסיקלית זו בחברה הישראלית.
 
על הבחירה בגב' ריימונד אבקסיס לזוכה בקטגוריית מפעל חיים: גב' ריימונד אבקסיס, זמרת ושחקנית ישראלית מוערכת, זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה. פרס תור הזהב מוענק לה על תרומתה הגדולה והחשובה להחייאתו והמשכיותו של הזמר המרוקאי העממי בישראל מאז שנות הששים ועד ימינו. על היותה לקולה של קהילה ולקולה של תרבות ממקום של מעשה אמנותי ויוצר, לצד קריירת משחק- בתאטרון, טלוויזיה וקולנוע.
 
טקס הענקת פרס תור הזהב במעמד ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, יתקיים במסגרת פסטיבל תור הזהב, ביום רביעי, חוה"מ פסח, 13.4.17, 18:00, מונארט, אשדוד.