• דף הבית
  • גדעון סער: יאיר לפיד לא יהיה רה''מ, רק שלטון ימין יחליף ימין

גדעון סער: יאיר לפיד לא יהיה רה''מ, רק שלטון ימין יחליף ימין


כך דברי גדעון סער בראיון שהתקיים בתכנית "שישי פוליטי" עם העיתונאים נפתלי בן סימון ושוקי אברהם ברדיו סול.
 
קיבלתם החלטה אסטרטגית לא לירות בתוך הנגמ''ש של הימין כדי להחליף את נתניהו, ההתקפות על בנט ייפסקו?
 
"בנט תקף אותנו חדשות לבקרים יחד עם אנשיו בצורה לא מכובדת, הבלגנו זמן ארוך וגם השבנו, אך קיבלתי החלטה לא לתקוף את בנט בגלל שהוא לא היריב שלי והוא נתניהו. אנחנו מתכוונים לשנות ולעשות לטובת אזרחי ישראל".
 
אז לא מימנתם כתבות נגד בנט?
 
"אין שם שום דבר חדש, הוא ואנשיו לא כופרים באפשרות לשבת עם נתניהו, אנחנו הבאנו זאת רק לידי ביטוי לעיני הציבור וזה לגיטימי לחלוטין במערכת הבחירות. הגעתי למסקנה שצריך להתרכז בנושא החלפת השלטון ולא לסטות לנתיבים צדדיים".
 
נתניהו נתן תשובות כנות בראיון שלו ליונית לוי?
 
"לא ראיתי את הראיון, רק התקוממתי שכאשר מתייחסים לביקורת שיש לרבים ולרוב אזרחי ישראל בנוגע לכישלון משבר הקורונה התגובה של ראש ממשלת ישראל זה נה נה נה נה נה. כל מה שאומר נתניהו הוא יפה, אבל שדבר פשוט כמו לבדוק מי שנכנס לישראל שיש לך נמל תעופה אחד, לא דואג לבידודים ולשמירה על אזרחי ישראל, ולייבא מוטציות מחו''ל ויש לנו אלפי קורבנות בנפש וזה מצביע על ניתוק. באופן עקבי הצגתי אלטרנטיבה לדרך הטיפול של הממשלה בקורונה ובכנסת עצמה. הצבעתי על הצורך להשתמש בבדיקות המוניות וגם היום ממשלת ישראל לא משתמשת בו. זה שערורייה שהילדים של כיתות ז' עד י' לא קיימים, אף אחד לא מדבר עליהם. מתעלמים מהעצות שלי ושל עמיתיי. מה שהממשלה הזאת יודעת לעשות רק הטלת גזרות על הציבור והדבר ריסק את החברה הישראלית והכלכלה ולא הביא את הורדת התחלואה. הכישלון הוא גדול ונדרש שינוי חד כאן בהחלפת הממשל כי אין הפקת לקחים".
 
עם מי ילך גדעון סער להקים את ממשלת ישראל, מי יוביל את הממשלה בסוף?
 
"לדבר על היום שאחרי הבחירות, 30 ימים לפני זה לא יהיה אחראי. קרוב ל-20 מנדטים לא גיבשו את עמדתם, הדרך היחידה והתקווה היחידה לשינוי הצבעה לי ולתקווה חדשה. יאיר לפיד יכול להיות שותף, אבל לא יכול להיות רה''מ. הכנסת הבאה תהיה במפה הימנית, מי שרוצה שינוי יהיה רק על ידי ימין למרכז ובשיתוף פעולה עם קואליציה רחבה. לפיד התמודד בבחירות חמש פעמים ומעולם לא הגיע ליעד של הקמת ממשלה, מי שחושב ללכת עם אותו חלום טועה. הציבור הישראלי הוא ימין ומכאן צריך לגזור מי יכול להקים ממשלה יציבה וזה רק אני אין אפשרות שלישית באמת זה או אני או נתניהו".
 
תהיה מוכן להיות מספר 2 עם יאיר לפיד?
 
"אין לזה מקום, מי ששמאלה מהמרכז לא יקים את הממשלה אוהבים את זה או לא זה המצב היום במערכת הפוליטית. אפשר להישאר עם נתניהו מי שרוצה, מי שרוצה שינוי יצביע לתקווה חדשה בראשותי. אני היחיד שיכול לחולל שינוי במערכת הפוליטית. גם בסקרים רואים שאנחנו מתחילים לעלות ולפיד מתחיל לרדת. בבחירות צריך להגיע לשיא ביום הבחירות. יש לנו היום 10,000 מתנדבים 135 סניפים ואנשים יצטרפו למהפכה להחלפת השלטון. אני מרגיש את השטח ואנחנו מתחזקים נגיע לשיא ביום הבחירות".
 
היית מקים מפלגה חדשה אם היית מכהן כשר בממשלת נתניהו?
 
"בוודאי, הייתי עוזב את התפקיד ומקים את המפלגה. לפני למעלה מ-6 שנים הייתי שר הפנים, מקום ראשון בפריימריז בליכוד, עזבתי את  הכיסא התפטרתי מהממשלה והתפטרתי מהכנסת. הכיסא לא מעניין אותי, הייתי יכול לשבת על הגדר בנוחות וזה לא מעניין אותי. לא כולם עסקנים כמו שחושבים, מי שרוצה את נתניהו אני מבקש שלא יצביע בשבילי. אותי מעניין להחליף את נתניהו. אני יודע מה זה להיות שר אצל נתניהו, הוא מנהל את הכל לבד".
 
איך אתה מסכם את השנה האחרונה בישראל?
 
"רה''מ וההנהגה בראשותו של נתניהו לוקחת את האזרחים בכוח למטה. גוררת את עם ישראל למערכת בחירות רביעית בשנתיים והכסף מתבזבז והשסעים בעם ממשיכים להיקרע וחייבים לאחד את העם הזה. מישהו מאמין שאם נתניהו יהיה פה עוד שנה, יהיה יותר טוב במדינה? רוב אזרחי ישראל יודע שחייבים לעשות שינוי. אני רוצה לצאת לדרך חדשה ואני מאוד חרד מה יקרה אם חלילה לא נצליח במשימה להחליף את נתניהו, אך אני אופטימי".
 
נתניהו טוב למדינת ישראל?
 
"היום הוא כבר לא, בעבר כן. היה מנהיג שתמכתי בו מתוך ראייה שהוא טוב למדינה לחמתי בקרבות פוליטיים כתף אל כתף איתו. ראיתי אותו כאדם שמוכן להסתכן מבחינה פוליטית כמו שהוביל את תוכנית האוצר בקיצוץ קצבאות ילדים ושילם על כך מחיר, אך ב-2020 הוא לא העביר תקציב מדינה וגרר את המדינה לבחירות רק בשביל הנאות אישיות שלו ולהימנע מהסכם שהוא חתם במו ידיו זה מנהיג שהפך להיות מישהו שמזיק למדינה וחייבים להחליפו".
 
מספר 2 שלך ד''ר יפעת שאשא ביטון נבחרה להיות הסגנית שלך, והיו על כך לא מעט ביקורות.
 
"אני חולק על כל מי שחושב כך, מעריך מאוד את שאשא ביטון היא אישה חזקה ואמיצה. פעלה בתחום החינוך מהוראה ועד לסגנית מכללה אקדמית להוראה, מאמין שתהיה שרת חינוך מצוינת ויש לי עימה שותפות נהדרת. אין הרבה אנשים שאני יכול לראות אותם אמיצים ישרים כמו יפעת שאשא ביטון. תחשבו שיכול להיות כאן אחרת בשיח בין הממשלה לאזרחים ובין הקבוצות השונות בישראל זה שאדם לא חושב כמוני הוא לא האויב שלי, צריך לצאת משיח השנאה שישראל הולכת ושוקעת בו. שלטון ממושך מדי הוא לא דבר טוב. צריך שנזכור שהתפקיד של הממשלה לשרת את האזרחים ולא להיפך, מקווה שנחזור לימים אלה".
 
מאת: הכתב אביחי חיים 
קרדיט תמונה: Ziv Koren (זיו קורן) מאתר ויקיפדיה