• דף הבית
  • איתן כבל "לא מכיר אדם שהולך לרופא אחרי שהרג אותו פעמיים"

איתן כבל "לא מכיר אדם שהולך לרופא אחרי שהרג אותו פעמיים"

חברי הכנסת לשעבר איתן כבל ודניאל בן סימון בראיון לרדיו סול.

 
כבל: "אהוד ברק פיצל את מפלגת העבודה, אומרים לי שהשתנה? לא מכיר אדם שהולך לרופא אחרי שהרג אותו פעמיים, ברק מקנא היום בנתניהו".
 
בן סימון: "מפלגת העבודה הלכה לעולמה כתוצאה מהצלחת יתר
 
עמיר פרץ פרש מהחיים הפוליטיים יו''ר מפלגת העבודה.
 
בן סימון השיב: "אני חושב שהאנושות לא תסבול מזה, עמיר סוף כל סוף הלך. עצוב מאוד שאדם נדחף החוצה בגלל חוסר תמיכה מוחלט בו. הוא היה בעל מעמד יוצא דופן ועם הזמן הוא נשחק והתרגיל האחרון עם אורלי לוי והשפם והכניסה לממשלת נתניהו הביא לסופו.
 
כבל השיב: "עמיר עשה דברים גדולים בחייו, לצערי זקנתו מביישת את נערותו. הוא לא פרש עדיין, הוא עדיין רואה את עצמו מתמודד על הנשיאות והוא יהפוך את העולם כדי להיות נשיא. עמיר הוא קברן מצטיין, זה תהליך ארוך. המשפט קורבנות השלום על הסכם אוסלו לא מתאים, היינו צריכים לנסח זאת אחרת. הייתי יחד עם בוז'י שהביא 28 מנדטים, זו לא הייתה חיזוק התנועה של העבודה ולכן זה התפרק גם מיד אחרי הבחירות. לא היה תוכן שמילא את החיבור שהיה פוליטי נקודתי יחד עם ציפי לבני. כמו אלה שתמכו ביש עתיד, עברו לתמוך בנו בעבר. האיש שפיצל את מפלגת העבודה יותר מכולם הוא אהוד ברק. הייתי לצידו, בפעם האחרונה התחננתי לפניו לא ללכת עם בנימין נתניהו. אמרתי לו שהוא האיש שנותן לו את המפתחות להיות האיש הכי חזק במדינת ישראל ועובדה לא טעיתי. הוא לא שם עליי והלך עם נתניהו".
 
מה עמיר יכול היה לעשות אחרת?
 
בן סימון השיב: "מפלגת העבודה הלכה לעולמה כתוצאה מהצלחת יתר. אין עוד מפלגה עם רזומה כזה שהקימה מדינה ומוסדות, היום אנחנו רואים את ההצלחה של קופות החולים במבצע החיסונים, היום היא צריכה להעלם מהמפה הפוליטית כאילו לא הייתה"
 
כבל השיב: "הרבה גופים צריכים להתאים את עצמם לחיים. הימין ידע להתאים את עצמו כל הזמן. אפשר לבוא ולומר מה שרוצים, אבל הימין הפך את תפיסת עולמו במרבית המקרים. אפשר להספיד את מפלגת העבודה. המפלגה מתה בשיבה טובה והגיעה לקצה. פונים אליי להתמודד בבחירות, אנשים לא הבינו שבזמנו של אבי גבאי זה נגמר. לכן, צריך להקים תנועה חדשה ויש לה מקום במפה הפוליטית".
 
ההתמודדות של ח''כ מירב מיכאלי על ראשות המפלגה, לא מספידים מוקדם מדי?
 
כבל השיב: "גדעון סער למשל עזב את הליכוד כי הוא הבין שאם הוא נשאר שם אז הוא לא יהיה רה''מ. מפלגת העבודה סיימה את דרכה, ביום שהכוכבים והשמש יעמדו בשורה יהיה להם יותר מ-10 מנדטים. עוד פעם ילכו לאופוזיציה? מה נעשה עם זה. אהוד ברק מקנא  היום בנתניהו, אני לא מכיר רופא שהולכים אליו אחרי שהרג אותם פעמיים. כל פעם אומרים שהוא השתנה, זה אבסורד. אהוד ברק יכול היה לשנות את המפה הפוליטית בישראל, העדיף את טובתו האישית לטובת העם".
 
בן סימון השיב: "מפלגת העבודה ירדה מסדר היום, היא לא מעניינת היום אף אחד והיא לא רלוונטית יותר. לגבי ברק? זו יריבות עד זוב דם על הישראלי הנכון".
 
החזרה לפוליטיקה עדיין אפשרית מבחינתכם?
 
כבל השיב: "אהבתי את הכנסת מהרגע שנכנסתי לשם עד יומי האחרון. אין בי טיפת געגוע לכנסת ולא בקדנציה הנוכחית אחזור לשם, אולי בעתיד. הבחירות הקרובות הם פרוזדור לקראת הבחירות הבאות בהם הפוליטיקה הישראלית תשתנה מקצה לקצה. החברה הישראלית הרבה יותר מחוברת ממה שנדמה. שנות ה-70-80 היו הרבה יותר קשות מהיום. נפתלי בנט ידוע כאיש ימין? התפיסה הכלכלית שלי ושלו הרבה יותר קרובה ממה שכולם חושבים".
 
בן סימון השיב: לא החלפנו את סדרי היום של החברה הישראלית ואנחנו תקועים מאחור. הפוליטיקה עקובה מדם ובעיות, אין נושאים חדשים והם נתקעו בזמן".
 
 עמיר פרץ נעלם ברגע שהוא נכנס לממשלת נתניהו.
 
בן סימון השיב: "הוא נעלם כי הוא נכנס ללא תפיסת עולם, בלי אסטרטגיה. רק כדי להיות שם ועל זה הוא נענש. זה האסון הגדול בחייו של עמיר פרץ".כבל: "כל מה שהוא רצה זה לצלוח את הבחירות כדי להתמודד על הנשיאות, זה לא בטוח שזה יעזור לו כבר".     
 
קרדיט: אביחי חיים